Güncel

Mersin’de homo-transfobiye karşı panel

 

Mersin: HDK Mersin Gençlik Meclisi tarafından homofobi ve transfobiye karşı Mersin Üniversitesi Vural Ülkü Konferans Salonu’nda bir panel düzenledi.

27 Şubat Çarşamba günü saat 15.00’de gerçekleştirilen panele; HDK Genel Meclis üyesi ve Lambdaistanbul LGBT Dayanışma Derneği aktivisti Yıldız Tar, Keskêsor LGBT aktivisti Loren Elva ve Hebûn LGBT aktivisti Ümit Manay konuşmacı olarak katıldı.

Gerçekleştirilen panelde iki yüz kişilik salonda dört yüzü aşkın öğrencinin katılması umut vericiydi.

 

“Son 5 yılda nefret cinayetleri artmıştır”

Açılış konuşması ve HDK Genel Meclisi’nin yapılan etkinliği yazılı olarak selamlamasının ardından Yıldız Tar sözü alarak cinsel yönelim ve cinsiyet kavramları üzerinde durdu. Nefret cinayetlerinin sistemin her konudaki tekçi zihniyetinden kaynaklı olduğuna değinen Tar, “Homofobi’nin, transfobinin ve nefret cinayetlerinin devletin heteroseksist, tekçi zihniyetinden kaynaklı artık bu durum toplumsallaşmış ve özellikle de son 5 yılda nefret cinayetleri katlanarak artmıştır dedi.

Nefret cinayetlerinin ve LGBT mücadelelerinin tarihsel sürecine de değinen Tar konuşmasının devamında aile kavramı üzerinde durdu. Tar aile kavramını “gerçek bir sevgi ve saygı çerçevesinde değil; savaşa asker, fabrikaya işçi üreten bir kurumdur” diyerek özetledi.

 

Savaş bölgesinde LGBT olmak…

Tar’dan sonra sözü alan Hebun LGBT aktivisti Ümit Manay konuşmasını, “nefret cinayetleri” ve “savaşın ortasında LGBT olmak” konu başlıkları altında yaptı.

İlk olarak konuşmasına Hebun LGBT olarak faaliyetlerine ve faaliyetleri sırasında yaşadıkları sıkıntılara değinen Manay nefret suçlarıyla ilgili “Nefretin annesi sevgisizliktir” dedi.

Manay dünyanın neresinde olursa olsun, LGBT olmanın ve LGBT bireylerinin mücadelesini yürütmenin zorluğundan bahsetti ve “Bu mücadeleyi bir de Amed gibi savaş bölgesinde yürütüyorsanız bir gün kalktığınız da Roboski katliamı, bir gün açlık grevi ve bunlar gibi birçok şeyle de iç içe oluyorsunuz” dedi.

 

“Ölüm sürekli ensemizde”

Son olarak Keskêsor LGBT aktivisti Loren Elva konuşmayı yaptı.

Loren de konuşmasının başında Kürt, Müslüman ve eşçinsel kimliklerini birlikte taşıdığından ve bunun zorluğundan bahsetti. Konuşmasına devam eden Elva, “Sistem hayatın her yerine sürekli olarak nefreti ve tekçi zihniyeti pompalıyor” dedi.

Elva konuşmasının sonlandırırken mücadele etmenin önemine değinip, “LGBT birey olarak ölüm sürekli ensemde ama ben mücadeleyi seçtim ve hep birlikte mücadele etmeliyiz, kazanacağız” dedi.

Panelistlerin konuşmalarının ardından soru cevap bölümüne geçildi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu