Güncel

8 Mart afişlerine toplatma!

 

Ankara: 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için Amed’te yapılacak olan mitingin çağrısının yapıldığı afişler valiliğin “şikayeti” üzerine TMK 10. maddesi ile görevli hakimlik tarafından yasaklanarak toplatılmasına karar verildi.

8 Mart’ta “Rosa’lardan Sakine’lere yolunuz yolumuz, sözünüz sözümüzdür” şiarıyla yapılacak mitingin HDK, KESK, TMMOB, İHD, DİSK, Nu-Buhar, Hebun LGBT imzalı, Türkçe ve Kürtçe şiarların yazılı olduğu afişler hakkında Diyarbakır 1 Nolu Hakimlik tarafından 27 Şubat 2013 tarih ve 2013/73 değişik iş nolu kararıyla bilbordların yasaklanması ve toplatılması istenmiştir.

Êlîh’te de yasaklama

Aynı şekilde Êlîh’te (Batman) da Kadın Platformu’nun düzenleyeceği 8 Mart mitinginin afişlerine toplatma kararı çıktı.

BDP milletvekili Ayla Akat Ata verilen bu kararla ilgili, “8 Mart’a ilk yasak afişlere geldi. Batman’da afişlerin yasaklanması ile bu diğer illere de emsal oldu” şeklinde açıklama yapmıştır.

Rosa Luxemburg, Clara Zetkin, Leyla Qasım ve Paris’te şehit düşen Sakine Cansız, Fidan Doğan, Leyla Şaylemez’in fotoğraflarının bulunduğu afişlere toplatılma kararının verilmesi, devletin 8 Mart’lardan nasıl korktuğunun ve mücadele yürüten devrimci, yurtsever kadınlara yönelik tahammülsüzlüğünün açık bir kanıtıdır. 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu