Güncel

Mersin Üniversitesi’nde katledilen kadınların resimlerine tahammülsüzlük: 8 gözaltı

Mersin: Mersin Üniversitesi’nde katledilen kadınların resimlerini sergi yaparak 8 Mart çalışması yapan dört YDK’lı, dört Kampüs Cadıları’ndan kadınlar ÖGB-polis saldırısına uğrayarak gözaltına alındı.

Bu sabah saatlerinden itibaren Mersin Üniversitesi’nde 8 Mart’a çağrı amaçlı kadın örgütleri tarafından stantlar açılarak çalışmalar yapıldı. “Zılgıtlarla yürüyoruz özgürlüğe” yazılı pankart açan Yeni Demokrat Kadın ve YDG’li Kadınlar da bu sabah saatlerinden itibaren kampüs içerisinde stant açarak dergi dağıtımı ve 8 Mart’a çağrı yaptılar.

 

Kadınlara “terör örgütü propagandası” saldırısı

Bu sırada  alanda bulunan YDK ve Kampüs Cadıları 8 Mart stantlarına müdahale eden ÖGB katledilen kadınların resimlerini ve pankartları toplamak istedi. Kadınlar buna müsaade etmedi.

Bunun üzerine stantlara “terör örgütü propagandası yapıldığı” iddiasıyla ÖGB, siyasi şube ve güvenlik büro polisleri eşliğinde kadınlara ve stantlara saldırdı. “Jin, jiyan azadi”, “Kadın, yaşam, özgürlük” gibi sloganlarla direnen kadınlar polis ordusu eşliğinde darp edilerek gözaltına alındı.

Saldırıda YDK’lı Duygu Canıtez, Hasret Vurucu, Nazlı Mansuroğlu ve Yelda Öztürk ile Kampüs Cadıları’ndan Şilan Sürmeli, Merve Yorgun, Dürdane Mert ve soyismini öğrenemediğimiz Deniz isimli 4 kadın gözaltına alınarak TEM’e götürüldü. Kadınlara “TKP/ML Konfrenas örgütü propagandası” suçlamasının yöneltildiği öğrenildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu