Güncel

Hindistan tacize başkaldıran Sori’yi susturmaya çalışıyor

H. Merkezi: Hindistan’da Adivasi hakları savunucusu kadın aktivist Soni Sori, Chattisgarh eyaletinin Bastar bölgesinde saldırıya uğradı. Sori özellikle 2015’in Ekim ayında devlet güçlerinin kadınlara dönük saldırısını ifşa ederek mahkemeye taşımasıyla gündeme gelmiş ve bu yüzden devletin hedef tahtasına konulmuştu.

20 Şubat Gecesi Adivasi hakları savunucusu Soni Sori, Chattisgarh eyaletinin Bastar bölgesinde saldırıya uğradı. Sori’ye saldıranların merkezi koalisyon ile eyalet hükümetleri olduğu belirtilirken buna kanıt olarak Sori’nin özellikle 2015’in Ekim ayında devlet güçlerinin kadınlara dönük saldırısını ifşa ederek mahkemeye taşımasıyla gündeme gelmiş ve bu yüzden devletin hedef tahtasına konulmuş olduğu ifade ediliyor.

Polis kadınlara dönük saldırının mahkemeye taşınmasına ve duyurulmasına yardım eden gazeteci Malini Subramaniam ile sosyal hizmetler çalışanlarını da tehdit etmiş ve BBC adına çalışan başka bir gazeteciyi de engellemişti.

 

“Sori’yi susturmak için saldırdılar”

İsyandan.org sitesinde yer alan bir habere göre konuya ilişkin açıklama yapan Hindistan Komünist Partisi (Maoist) Dandakaranya Özel Bölge Komitesi Sori’ye yapılan saldırıyı yaptığı açıklama ile kınadı ve bütün ilerici güçleri bu saldırı ve Bastar’daki devlet şiddeti karşısında tepki göstermeye çağırdı.

Soni Sori güvenlik güçlerinin kadınlara yönelik tacizi karşısında başkaldırmış ve polis ile bölge yönetimine isyan etmiştir, onlar da Sori’yi susturmak için saldırdılar” diyen Maoistler, bölgede kadınlara yönelik tacize, düzmece çatışmalarla örtbas edilmeye çalışılan yargısız infazlara ve tecavüzcü çetelere dikkat çekerek bu saldırının devlet şiddeti karşısında yükselen her sesi bastırmaya yönelik bir girişim olduğunu vurguladılar.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu