Güncel

Meral Timtik’in katiline de ‘iyi hal’ indirimi

meral_timtikEşi Meral Timtik’i başından silahla vurarak katleden Özgür Timtik hakkında savcının ağırlaştırılmış müebbet talebine rağmen mahkeme heyeti ‘iyi hal’ indirimi uygulayarak sanığa müebbet hapis cezası verdi.

Dersim’de 24 Ağustos 2014’de eşi Özgür Timtik tarafından katledilen Meral Timtik davasında karar çıktı. Dersim Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasında sanık Özgür Timtik ve müdafileri ile Meral Timtik’in ailesi ve avukatları hazır bulundu. Duruşmayı, Aile ve Politikalar Bakanlığı vekili Reyhan Helin Bulut ile Dersim Kadın Platformu üyeleri de takip etti. Savcı mütalaasında sanık Özgür Timtik’in ‘kasten öldürme’ suçundan ağırlaşmış müebbet ile cezalandırılmasını istedi.

Özgür Timtik ise katlettiği eşinin Facebook ve telefon görüşmelerinin araştırılmasını isteyerek kendisini savundu. Meral’ın ailesinin avukatı Fatma Kalsen sanığa “iyi hal indirimi” ve “haksız tahrik indirimi” uygulanmadan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesini talep etti. Sanık avukatı ise Meral Timtik’in intihara kalkıştığını ileri sürerek, olayın intihar olup olmayacağı raporunun getirilmesini talep etti. Kararını açıklayan mahkeme heyeti Özgür Timtik’e, savcının ağırlaştırılmış müebbet talebine rağmen, ‘iyi hal’ indirimi uygulayarak ‘müebbet hapis’ cezası verdi.

Kararının ardından adliye önünde açıklama yapan avukat Fatma Kalsen, ‘haksız tahrik indirimi’ uygulanmamasının kendileri için iyi bir sonuç olmakla birlikte, ‘iyi hal’ indirimi uygulanmasının son derece olumsuz olduğunu ifade etti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu