Güncel

İlk trans misafirhanesi kuruluyor

Amed: İstanbul LGBT’nin girişimiyle ilk kadın trans misafirhanesi İstanbul’da kuruluyor. Şefkat-Der’in de desteklediği bu proje başlangıç itibariyle toplanan maddi ve aynî yardımlarla, 5-6 kişinin barınma ve yemek ihtiyacını karşılayacak bir alan şeklinde oluşturuluyor. Sonrasında daha geniş bir kitleye hizmet sunmayı amaçlayan dernek, kısa bir süre içerisinde projenin hayata geçirileceğini belirtiyor.

Bilindiği üzere sistemin ötekileştirdiği, yok sayma ve yok etme politikalarını yoğun bir şekilde üzerinde uyguladığı LGBT bireyler içerisinde, yine en yoğun saldırılar trans bireyler üzerinde gerçekleştiriliyor. Trans bireyler bir yandan yoğun nefret söylemlerinin etkisiyle işlenen nefret suçlarına maruz bırakılırken, bir diğer yandan barınma hakları ellerinden alınmakta, çalışma alanlarında da ayrımcılığa uğramaktadır.

Cinsel kimliklerinden ötürü işe alınmamakta veya işten çıkarılmakta ve bunun sonucunda da tek alternatif olarak sağlıksız ve güvencesiz koşullarda “seks işçiliği” yapmak zorunda bırakılmaktadır. Bu anlamda bu projenin gerçekleştirilmesi trans bireylerin yaşadığı sorunları gündemleştirme ve bir nebze de olsa giderme adına önemli bir adımdır.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu