Güncel

LGBTİ’ler “Bu saldırı var oluşumuza yönelik”

H. Merkezi: 28 Haziran günü İstanbul-Taksim’de gerçekleştirilmek istenen yürüyüşe dönük polis saldırısını protesto eden İstanbul LGBTİ Onur Haftası Komitesi bir açıklama yayınlayarak “Hangi hükümet gelirse gelsin biz varoluş mücadelemize sonuna kadar devam edeceğiz” dedi. LGBTİ’ler yarın sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunacak.

İstanbul LGBTİ Onur Haftası Komitesi 28 Haziran’da İstiklal Caddesi’nde gerçekleştirilmek istenen 13. İstanbul LGBTİ Onur Yürüyüşü’ne dönük polis terörüne dönük bir açıklama yayınladı. İstanbul Valiliği’nin Ramazan ayı gerekçe gösterilerek engellendiğini söyleyen LGBTİ’ler “Valilik hukuka ve kanuna aykırı karar verdi, suç işledi. Kolluk kuvvetleri, Valiliğin kanuna aykırı bu emrini uygulayarak suça iştirak etti” dedi.

 

“Valiliğin görevi saldırı engellemek, bize saldırmak değil”

LGBTİ olmanın karşısına Müslüman kimliğini koymak ve bunlar iki zıt kimlikmiş gibi algılanacak kararlar almak yapay bir gerilim üretmektedir. Bu durum LGBTİ’lere yönelik saldırılara zemin oluşturmaktadır” diyen LGBTİ’ler bu karar ve saldırı ile kendilerinin toplum nezdinde düşmanlaştırmayı hedeflemediklerini belirterek “Hükümet ve valilik bundan sonra LGBTİ’lere yönelik gerçekleştirilecek her türlü saldırıdan doğrudan sorumlu olacaktır” dediler.

Valiliğin yaptığı açıklamada “yürüyüşe bazı grupların tepki göstereceği duyumunu aldıklarını” belirtmelerine tepki gösteren LGBTİ’ler, “Öncelikle böyle bir istihbarat varsa valiliğin ve kolluk kuvvetlerinin yapması gereken, gelebilecek saldırılara karşı önlem almak olmalıdır, gösteri hakkını kullanan gruba saldırmak değil” dediler ve ayrıca bu tür yürüyüşlerin valiliğin iznine bağlı olmadığını vurguladılar.

 

“Bu saldırı var oluşumuza yönelik”

Polisin bu tavrı bildirimde bulunulmayan bir yürüyüşe müdahaleden öte kimliklerimize ve varoluşumuza yönelik bir saldırı olduğunu gösterir niteliktedir” diyen LGBTİ’ler bir kez daha şunun altını çizdiler:

Vardık, varız, her zaman var olacağız! LGBTİ Onur Yürüyüşü Türkiye’de on üç yıldır düzenlenen bir yürüyüştür. Hangi hükümet gelirse gelsin biz varoluş mücadelemize sonuna kadar devam edeceğiz. Yıllardır süren baskılara karşı nasıl direndiysek bundan sonrakilere de aynı şekilde direnmeye devam edeceğiz. Buradayız, alışın, gitmiyoruz!

 

LGBTİ’lerden suç duyurusu

İstanbul LGBTİ Onur Haftası Komitesi yaptığı açıklamada ayrıca saldırıya karşı suç duyurusunda bulunacaklarını belirtti.13. İstanbul LGBTİ Onur Yürüyüşüne saldırma emrini veren İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk, İstanbul Valisi Vasip Şahin ve kanunlara aykırı emri uygulayan İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok hakkında Perşembe günü 12.30’da Çağlayan Adliyesi’nde suç duyurusunda bulunacağız” diye İstanbul LGBTİ Onur Haftası Komitesi tüm kesimleri dayanışmaya çağırdılar.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu