Güncel

Lİberya’da kadınların sesi: Demokratik Kadın Radyosu

Liberya’da cinsel saldırı ve şiddete maruz kalan kadınlar, hikâyelerini duyurmak için Liberya Demokratik Kadın Radyosu’nu kurdu. Basında yer almayan kadınlar, “Bu radyoyla sesimizi duyurabiliyoruz” diyor.

Liberya Demokratik Kadın Radyosu, yayın hayatına 2010 yılının Ağustos ayında başladı. Unwomen.org’un yaptığı habere göre, şiddete ve cinsel saldırıya maruz kalan kadınlar, sesini tüm topluma duyurmayı amaçlıyor. Liberyalı kadınlar, kadınlarla ilgili haberlerin zaten basında yer almadığını, kadının sesini ve sorunlarını topluma duyurmak için bu radyoyu kurduklarını vurgularken radyoda ayrıca eğitim, kız çocuklarına karşı şiddet, çocuk evlilikler ve siyaset de konuşulduğu belirtildi.

“Hikâyelerimizi anlatmaya hazır değilsek, kimse neler yaşadığımız anlamayacak”

Radyoda çalışan kadınlar, “Tecavüze uğramış kadın olarak hikâyemizi anlatmaktan çekiniyorduk. Bu platformu kullanmak istiyoruz. Çünkü eğer biz tecavüzden kurtulan kadınlar olarak hikâyelerimizi anlatmaya hazır değilsek, tecavüze uğrayan kadınların ne gibi acılar çektiklerini ifade edemeyiz. Hiç kimse neler yaşadığımızı anlamayacak” diyor. Liberya Kadınlar Medya Eylem Komitesi Başkanı ve radyonun kurucusu olan Estella Nelson, radyonun kadın konularını ulusal gündeme taşımak için en güçlü platformlardan biri olduğunu belirtti. Estella, kadınların seslerini ülkenin yönetim yapılarında ve ulusal tartışmalarda daha güçlü çıkartmak için yıllar boyunca çaba gösterdiklerini vurgulayarak, medyanın değişim yapmaktaki gücünü gördüğünü kaydetti.

“Kadınlar kendi sorunlarını canlı yayında verebilmeliler”

Radyonun hem yapımcı ve proje görevlisi olan Ladymai Hunter Summon ise “Liberya’da kadınları etkileyen pek çok konu var. Kadınlar radyoya gelip kendi sorunlarını canlı yayında vermeliler. Böylece ulusal anlamda bir eylem yaratabilirler. Eğer, utangaç olmaya devam edersek, korkarım ki hiçbir zaman hiçbir şey değiştiremeyeceğiz” dedi.

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu