Güncel

“Kadınlar Birlikte Güçlü” olmaya devam edecek!

Yeni Demokrat Kadın’ın da içerisinde bulunduğu Tek Başına Olmaz #HAYIR Kadınlar Birlikte Güçlü Kampanya Grubu, yapmış oldukları kampanyayı değerlendirerek, bir sonuç metni hazırladı. Kampanyanın tüm kadınların ortak sözü ve eylemleri olduğunu vurgulayan kadınlar, “Kadınlar Birlikte Güçlü” olmaya devam edecek dediler. Kampanyanın tam sonuç metni şöyle;

 

Tek Başına Olmaz #Hayır; Kadınlar Birlikte Güçlü!

Tek Başına Olmaz, Hayır! 8 Mart’a Doğru Kadınlar Birlikte Güçlü!


27 Ocak Cumartesi günü 200’e yakın kadının Cezayir toplantı salonunda bir araya gelmesiyle başladığımız kampanyayı 8 Mart’a doğru giderken Türkiye’nin birçok yerinden kadınların sesini katmasıyla büyüttük, Türkiye’nin her yerinden yüz binlerce kadın “Kadınlar Birlikte Güçlü” dedik.  14 Şubat’ta Beşiktaş’ta “Eşitsiz Aşka da Eşitsiz Hayata da HAYIR!” derken erkek şiddetine, öldüren sevgiye, flört şiddetine, bizi eve kapatmaya çalışanlara, yaşamımızın sınırını aileyle çizenlere, sevgi adına şiddet uygulayanlara, homofobiye, heteroseksizme karşı hayırlarımızı haykırdık. 25 Şubat’ta ise Ankara, Eskişehir, Kocaeli, Mersin, Bodrum, Çanakkale, Bursa, Manisa, İzmir’de Narlıdere, Bayraklı ve Konak’ta İstanbul’da Avcılar, Bakırköy, Sarıyer, Maltepe, Şişli, Beşiktaş ve Kadıköy’de kadınlar ve translar olarak tüm gün boyunca sokaklardaydık. Kahkahalarımızla, isyanımızla, dayanışmamızla Birlikte Güçlü olduğumuzu bir kez daha gösterdik!

8 Mart 2017, dünyanın farklı yerlerinden kadınların 55’i aşkın ülkede gerçekleştirdiği Uluslararası Kadın Grevi ile tarihe geçti… Biz de; #Hayatıİstiyoruz,#BirKişiDahaEksilmeyeceğiz, seçimlerimiz, kararlarımız bizimdir,kutuplaşan dünyada en büyük dayanağımız dayanışmamızdır, önümüzdeki hayata dair umutsuzluğumuzu birlikte güçlenerek yeneceğiz diyerek İstanbul, Manisa, Ankara, Mersin, Diyarbakır, İzmir, Denizli, Bolu, Kocaeli, Antakya, Antalya Çanakkale, Trabzon, Tarsus, Ayvalık, Eskişehir, İskenderun, Uşak, Batman, Edirne, Dersim, Samsun, Hopa, Yalova, Antep, Van, Muğla, Denizli, Bandırma, Tekirdağ, Niğde, Amed, Cizre, Sinop, Bodrum, Kayseri, Trabzon, Hopa, Bursa, Afyon, Aydın, Bartın, Çorum, Karabük, Konya, Malatya, Maraş, Sakarya, Samsun, Zonguldak ve daha birçok yerde Uluslararası Kadın Grevi’nin sesine ses kattık!

Kampanyamızın son aşaması olarak “Tek başına olmaz, hayır! 8 Mart’a doğru Kadınlar Birlikte Güçlü!” kampanyamızın değerlendirmesini yapmak ve yola nasıl devam edeceğimizi konuşmak üzere 25 Mart Cumartesi günü Şişli Nazım Hikmet Kültür Sanatevi’nde bir araya geldik.

Toplantımıza İstanbul’dan ve Türkiye’nin çeşitli şehirlerinden katılım oldu. Ankara, Eskişehir, Kocaeli, Bursa, Trabzon, Amed, Mersin, Tarsus, Antalya, Bodrum, Çanakkale, Edirne ve Muğla’dan“Kadınlar Birlikte Güçlü” kampanyasına ses veren kadınlarla buluştuk.  Bireysel olarak gelen kadınlar, bağımsız feministler ve birçok örgütten kadınlar toplantıya katıldı.

Bir araya geldiğimizde bir kez daha gördük ki, “Kadınlar Birlikte Güçlü” sloganı bu kampanya boyunca bir slogan olmaktan öteye geçti, gerçeğe dönüştü. OHAL koşullarında, sokağa çıkmanın yasaklandığı, baskının arttığı, sokağa çıkma korkusunun çok yaygın olduğu bir dönemde biz kadınlar birbirimizden güç alarak, , kentlerimizin meydanlarına çıktık. Yasakları bir kez daha deldik. Gözaltı aracında bile eylemimize devam edebildik. Sözümüz Türkiye’nin her yerinden kadınlara ulaştı. 8 Mart’ta birçok ilde kadınlar “Birlikte Güçlüyüz” diyerek yürüdü. Kasım ayında cinsel istismar yasasını nasıl birlikte engellediysek oradan aldığımız güçle 8 Mart’a doğru bir kampanya örgütledik. Böylece hem moral kazandık hem de eylemlerimizin sürekliliğini sağlamış olduk. Türkiye’de eş zamanlı eylemler yapabilmek kampanyamızın etkisini güçlendirdi. Ayrıca kampanya boyunca kadınlar olarak nelere Hayır dediğimizi, neden Hayır dediğimizi söylemekten vazgeçmedik.


Yola devam…

“8 Mart’a doğru Kadınlar Birlikte Güçlü” kampanyasını gerçekleştirdiğimiz Türkiye toplantısıyla sonuçlandırdık. Fakat bu sonun yeni bir başlangıç olduğunu düşünüyoruz. Her birimiz kampanyanın bize verdiği enerjiyi, gücü devam ettirmekten yanayız. Kadın hareketinin daha örgütlü olmaya ihtiyacı olduğunu biliyoruz. Fakat biz henüz yolun başındayız. Kadın hareketine dair konuşmamız gereken bir sürü konu, yapmamız gereken birçok iş olduğunun farkındayız.

Bu nedenle “Kadınlar Birlikte Güçlü” zeminini devam ettirmeye ve geliştirmeye dönük birçok öneri içinde ilk aşamada yapabileceklerimizi belirledik. Birlikte hareket etmeyi, eylem ve kampanyalar yapmayı, toplanmayı ve iller arası iletişimi kolaylaştırmak için ağ tipi bir örgütlenmenin bizim için iyi olabileceğini düşündük. Bu ağı oluştururken İstanbul’u merkez olmaktan çıkarmayı da hedefleyerek, kadınlara yönelen saldırılara birlikte cevap verebilmemize olanak sağlayan bir zemin olabilmeli diye konuştuk. Sadece 30 Mart günü toplantıya gelen iller ve kadın örgütleriyle sınırlı kalmamayı bu ağı genişletmeyi de hedeflerimizin arasına aldık.

Kampanyanın ilk toplantısında kararını aldığımız Türkiye Kadın Buluşması’nı yapma isteğimiz devam ediyor. Birlikte Türkiye Kadın Buluşması’na giden bir süreci nasıl örgütleyeceğimizi, konuşmaya ihtiyaç ve gerek duyduğumuz konuları ve çeşitli eylemleri konuşmayı da önümüze koyduk.

Malum önümüz Anayasa referandumu. Referandum sonucu kadınların yaşamı ve mücadelemiz için önemli. Fakat evet de çıksa hayır da çıksa hayatlarımız için mücadelemiz devam edecek. Bu nedenle hem referandumdan önce hem referandumdan sonra eylemlerimize, sözümüzü söylemeye ve hayır demeye devam edelim dedik. Referandumdan önce Hayır’larımızı güçlü söyleyeceğimiz, kadınların görünür olacağı, kadın grevine ses verme eylemlerinde olduğu gibi hem meydanlarda hem de kadınların bulunduğu her yerde (evde, işte, okulda…) hayır diyeceği bir gün örgütlemeye karar verdik. Ancak bu eylemi örgütlerken “HAYIR” çalışmaları için kurulan kadın gruplarıyla ve meclislerdeki kadınlarla bir araya gelelim, hep birlikte kadınların Hayır’ını Türkiye çapında görünür kılalım istedik. 16 Nisan’dan sonra sonuç ne olursa olsun Hayır’larımızı devam ettirelim,17 Nisan’da ya da o hafta başka bir gün mutlaka Türkiye çapında eş zamanlı eylemlerle sokağa çıkalım diye konuştuk.

2 aylık kısa bir kampanyanın her birimize ne kadar güç verdiğini birlikte deneyimledik. “Tek başına olmaz. Hayır! 8 Mart’a doğru Kadınlar Birlikte Güçlü” bizler için daha bir arada, daha yaygın, daha örgütlü olmanın adresi oldu. Şimdi yola devam ediyoruz. Kadınların yok sayıldığı, kazanılmış haklarımızın gasp edilmeye çalışıldığı, yaşam alanlarımızın giderek daraltıldığı, ayrımcılığa, şiddete maruz kaldığımız şu günlerde kendi hayatlarımızın sahibiyiz demek için “Kadınlar Birlikte Güçlü” olmaya devam edecek.

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu