Güncel

Kıvılcım Arat: #DireneSesVer

kivilcim_direnTrans tutuklu Diren Coşkun‘un sesine ses vermek için İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Kıvılcım Arat da ölüm orucuna başladığını duyurdu.

13 gündür ölüm orucunda olan Diren’in sesi yeterli desteği göremeyince Kıvılcım Arat, sosyal medya hesabından ölüm orucuna, “Onca emeğe rağmen Diren’in tedavi hakkına erişim talebini gündeme getiremedik. Trans kimliği eyleminin önüne geçti ve görünmez kıldı. Diren’in sesine soluk olmak ve tedavi talebini duyurabilmek adına 6 Şubat 00.00’dan beri ölüm orucuna başlamış bulunmaktayım! #DireneSesVer” sözleriyle duyurdu.

Diren tedavi hakkı için 13 gündür ölüm orucunda!

Tekirdağ 2 No’lu Hapishanesi’nde bulunan Diren Coşkun, hapishanedeki hak ihlallerinin son bulması, ameliyat ve tedavi hakkının iadesi için tam 13 gündür ölüm orucunda. Diren’in mücadelesine destek olmak ve sesinin duyulmasını sağlamak için arkadaşı Kıvılcım Arat da ölüm orucuna başladığını duyurdu.

Keskesor aktivisti Diren Coşkun, 2017 yılının Ağustos ayında tutuklanarak Tekirdağ 2 No’lu Hapishanesi’ne konuldu. Diren 13. gün önce maruz kaldığı hak ihlallerine karış ölüm orucuna başladı.

Coşkun’un hapishanedeki hak ihlallerine, ameliyat ve tedavi hakkının engellenmesine karşı ölüm orucuna başladığını İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Demokratik Kadın Hareketi Sözcüsü Kıvılcım Arat duyurmuştu.

Ölüm orucuna başlayan Diren’in direnişi meclis gündemine taşındı

Diğer taraftan HDP İstanbul Milletvekili Erdal Ataş, Tekirdağ Hapishanesi’nde ölüm orucuna başlayan Diren Coşkun’u Meclis gündemine taşıdı.

Ataş, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün cevaplaması için soru önergesi verdi.

Soru önergesinde Ataş, şu ifadelere yer verdi;

“Basına yansıyan haberlere göre, Tekirdağ 2 No’lu Cezaevi’nde kalan tutuklu trans Diren Coşkun, Ağustos ayından itibaren tutuklu bulunmaktadır. Cezaevi’nde insan onuruna aykırı pek çok uygulamaya maruz kaldığını ve bundan kaynaklı üç defa intihar girişiminde bulunduğunu belirten Coşkun, ameliyat ve tedavi hakkının engellenmesi üzerine 25 Ocak 2018 tarihinden itibaren ölüm orucuna başladığını duyurmuştur.”

Ataş, Adalet Bakanı Gül’ün cevaplaması için şu soruları sordu;

1- Trans tutuklu Diren Coşkun’un ölüm orucuna başladığından bilginiz var mıdır?

2- Ölüm orucuna başlayan trans tutuklu için herhangi bir girişimde bulunacak mısınız?

3- Cinsiyet kimlikleri farklı olan bireylere yönelik cezaevlerinde herhangi bir çalışmanız var mıdır?

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu