Güncel

Kürtaj Gemisi Meksika’daydı

women_on_wavesKürtajın yasak olduğu ülkelere giderek kadınları bilgilendiren ve gemide kürtaj imkanı sağlayan Women on Waves, Meksika’da Zihuatanejo’yu ziyaret etti. Zihuatanejo yakınında uluslararası sularda demir atan gemiye herhangi bir resmi müdahale olmadı. Organizasyon Meksikalı 30 hak örgütünün ve hak savunucularının ortaklığıyla gerçekleşti.

Son iki günde Meksika’dan güvenli kürtaj hattını arayan birçok kadın olduğunu açıklayan Women on Waves, “Quintana Roo’dan Oaxaca’ya çeşitli sebeplerle güvenli kürtaja ihtiyacı olan birçok kadın aradı, bu sebepler arasında doğum kontrol yöntemlerine erişimin olmamasının yanısıra, tecavüz sonucu hamile kalıp yasal yerel servislere erişmekten korkanlar da vardı” dedi.

Meksika’nın tüm eyaletlerinde cinsel saldırı sonucu hamileliklerde kürtaj yasal. Mexico City’de kürtaj yasal ve ücretsiz. Ancak Women on Waves’in bildirdiğine göre, kadınların birçoğu bundan habersiz.

2009’dan beri Mexico City’de senede bir milyon kürtaj gerçekleştiği tahmin ediliyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün kriterlerine göre, kürtajda komplikasyon olasılığı yüzde 0,68 ancak Meksika’da kısıtlamalar nedeniyle bu oranın yüzde 36’ya çıktığı belirtiliyor.

Ayrıca gebe ölümlerinin yüzde 9,2’si kürtaja bağlı sebeplerden kaynaklanmıyor.

Women on Waves kimdir?

Women on Waves 1999’da güvesiz kürtajı ve istenmeyen hamilelikleri önlemek için cinsel sağlık servisleri vermeye başladı.

2001’den beri Mor Gemi’leriyle kürtajın yasadışı olduğu ülkelere giderek en fazla altı buçuk haftalık gebelere, uluslararası sularda ve doktor gözetiminde gebeliği sonlandırma hapları vermeye başlıyor.

Women on Waves şimdiye kadar İrlanda, Polonya, Portekiz, İspanya, Fas ve Meksika’ya yelken açtı. Ayrıca Polonya’da bir drone aracılığıyla tıbbi düşük hapları gönderildi.

Ayrıca Ekvator, Şili, Arjantin, Peru, Venezuela, Pakistan, Endonezya, Kenya, Tayland, Polonya ve Fas’ta telefon hatları kuran Women on Waves, kadınlara telefonla da istenmeyen gebelikler konusunda danışmanlık veriyor.

Web sitesi Türkiye’de engelli

Women On Waves’in 14 dilde güvenli kürtajla ilgili bilgi verdiği womenonweb.org adresli web sitesi Sağlık Bakanlığı Tıbbi İlaç ve Cihaz Kurumu’nun 9 Eylül 2016 kararıyla Erişim Sağlayıcıları Birliği’nce erişime engellendi. Women On Waves’in womenonwaves.org adresli web sitesi ise 7 Nisan 2017’den bu yana yine Sağlık Bakanlığı Tıbbi İlaç ve Cihaz Kurumu’nun kararıyla engellenmiş durumda.

(Kaynak: bianet.org)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu