Güncel

“Kürtaj haktır, tartıştırmayız” (Yenilendi-Videolu haber)

Kadınlar Kadıköy’de haykırdı:

“Kürtaj haktır, tartıştırmayız”

İstanbul: Başbakan Erdoğan’ın “Her kürtaj bir Uludere’dir” açıklamasının ardından sokaklara dökülen kadınlar sistemin erkek egemen, tecavüzcü yüzünü ifşa etmek için eylemler gerçekleştirdiler. Türkiye’nin birçok yerinde kadınların bir “kulukça makinesi” olarak görülmesini protesto eden kadınlar kolluk güçlerinin saldırıyla karşılaşmışlardı.

İstanbul’da da Kadıköy Altıyol’da bir araya gelen ve aralarında YDK, SKM, DÖKH, İFK’lı kadınların da bulunduğu kadın örgütleri Kadıköy İskele Meydanı’na doğru bir yürüyüş gerçekleştirdi.

“Kürtaj Haktır, Uludere Katliam”, “Kürtaj haktır, tartıştırmayız. Bedenimiz bizimdir” yazılı ortak pankart arkasında yürüyen kadınlar renkli giyimleriyle dikkat çekti.

Kürtaj haktır tartıştırmayız”, “Oğlum bak git”, “Erdoğan sen yat kuluçkaya”, “Tecavüzcü AKP” vb. renkli dövizlerin yer aldığı eylemde sıklıkla “Kürtaj haktır tartışılamaz”, “Kürtaj haktır, Roboski katliam”, “Gelsin baba, geldin koca, gelsin devlet, gelsin cop, inadına isyan inadına özgürlük” sloganlarını atan kadınlar Kadıköy halkı tarafından alkış ve ıslıklarla alkışlandı.

Binlerce kişinin katıldığı eylemde ayrıca ajitasyonla bildiri dağıtımı da gerçekleştirdi.

Yürüyüşün ardından Kadıköy İskele Meydanı’nı dolduran binlerce kadın burada türkülerle halay çekti.

Kadın kurumları adına yapılan açıklama Türkçe ve Kürtçe okundu. Kurumlar adına açıklama yapan Fidan Ataselim, “Ne devlete ne erkeğe, bedenimiz bize aittir. Kürtaj sosyal bir haktır tartıştırmayacağız. Kürtaj karşıtı yasayı çıkarttırmayacağız. Tayyip Erdoğan ve AKP hükümeti, yıllardır “üstü kapalı” bir şekilde savundukları kadın düşmanlığını artık açıkça dile getiriyorlar. Uludere Katliamı’nı diline dolayarak, kürtaj yasağını en pervasız biçimde tartışmaya açması iktidarın çürümüş politikasının göstergesidir” dedi.

Ataselim, Başbakan’ın, fetüs hücresi ile uğraşmayı bırakıp, devlet eli ile katledilen Uludereli çocukların hesabını vermesini istedi.

Açıklamanın ardından Sanatçı Pınar Aydınlar da bir konuşma gerçekleştirdi. Aydınlar devletin tüm yaşam alanlarında kadınlara saldırdığına ve hiçbir sistemin yatak odasına girmeye hakkının olmadığına değinerek, kürtaj hakkını savunmaya devam edeceklerini belirtti. Aydınlar konuşmasının ardından Çav Bella marşını okudu. Aydınların ardından eylem Bandista’nın kadın hareketinin hafızalara kazınan sloganlarıyla oluşturduğu şarkılarıyla devam etti.

Eylem oluşturulan serbest kürsüde kadınların yaptığı konuşmaların ardından sona erdi.

 

Video İçin Tıklayınız: http://www.youtube.com/watch?v=CYnR9CVXTIE&feature=g-upl


Video İçin Tıklayınız: http://www.youtube.com/watch?v=ADjNMAnS8D8&feature=g-upl

 

/strongfont-size: 10.0pt; font-family:

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu