Güncel

Kadın tutsaklardan Şakran protestosu

H. Merkezi: Son günlerde tutsaklara ve tutsak yakınlarına yönelik işkence, baskı ve cinsel saldırılarıyla gündeme gelen Şakran Hapishanesi’nde saldırılar sürerken; Gebze M Tipi Hapishanesi’ndeki kadın tutsaklar Şakran’daki durumu protesto etmek için Adalet Bakanlığı’na faks çekme eylemi gerçekleştirecekler.

Tutsaklar tarafından gönderilen faksı sizinle paylaşıyoruz:

 

Basına ve Kamuoyuna

Aliağa Şakran Hapishanesi, açıldığından bu yana her türlü işkence, zulüm ve cinsel saldırılara sahne olmaktadır. Başta yurtsever, devrimci kadın tutsaklar olmak üzere, adli tutuklu kadınlarda “arama” adı altında her türlü onur kırıcı, cinsel saldırılara maruz kalmaktalar. Kadın tutsaklar çeşitli hareket, küfür ve fiziki şiddet eşliğinde elbiseleri zorla çıkartılarak çırılçıplak bedenleri erkek asker ve personellere izletilmektedir. Bu saldırılar devletin ırkçı, faşist ve ataerkil karakterini ortaya koymaktadır. Zira çeşitli hapishanelerden özel olarak Kürt kadın tutsaklar sürgün sevk işkencesine maruz bırakılarak, bu hapishaneye yoğun olarak getirilmiş ve yeni Şakran Hapishanesi toplama kampına dönüştürülmüştür. Bu hapishane özelinde tüm kadın tutsakların cinsel sınıfsal ve ulusal kimlikleri, hedef alınarak teslim alınmak istenmektedir. Irkçı, faşist erkek egemen sisteme karşı mücadele yürüten kadın tutsaklar üzerinde yapılan tüm bu saldırılarla bütün muhalif kadınlar hedef alınmaktadır.

Tüm bunlardan dolayı başta Yeni Şakran Hapishanesi olmak üzere tüm hapishanelerde bulunan yurtsever, devrimci komünist kadın tutsaklar ve adli kadın tutuklulara yönelik cinsel ulusal sınıfsal ırkçı, faşist cinsiyetçi saldırılara karşı kamuoyunu duyarlı olmaya ve harekete geçirmeye çağırıyoruz.

Gebze Hapishanesi’nden MLKP, MKP, TKP/ML davasından kadın tutsaklar olarak Adalet Bakanlığı’na faks çekme eylemini yine bu davalardan kadın tutsaklar olarak yapıyoruz.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu