Güncel

Kobanê’ye destek eyleminde gözaltına alınan kadınlar serbest bırakıldı

H. Merkezi: Dün (9 Ekim), Kobanê ile dayanışma eylemi yapmak isteyen ve Atatürk Havaalanı’nda gözaltına alınan kadınlar serbest bırakıldı.

Atatürk Havaalanı Dış Hatlar terminalinde eylem yapmak isteyen kadınlara, çevik kuvvet polisleri saldırmış; aralarında avukatların da olduğu 46 kadın havaalanında işkenceyle gözaltına alınmıştı. 200 polis tarafından yerlerde sürüklenerek polis otobüsüne bindirilen kadınlar “Baskılar bizi yıldıramaz”, “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek”, “Kobane halkı yalnız değildir” sloganlarını atmışlardı. Bu sırada polis basına da saldırarak, çekim yapılmasını engellemeye çalışmıştı.

Atatürk Havalimanı Emniyet Şube Müdürlüğü’ndeki işlemleri ve yapılan sağlık kontrollerinin ardından serbest bırakılan kadınlar, yaptıkları açıklamada havaalanında bulunan kolluk kuvvetleri -polis, özel güvenlik ve sivil polislerin küfür ve hakaretlerle üzerlerine saldırarak hem sözel, hem cinsel hem de fiziksel şiddet uyguladıklarını belirttiler. Karşılaştıkları şiddetin gözaltı işleminin her aşamasında devam ettiğini belirten kadınlar, “Demokratik gösteri hakkını kullanan kadınlara yönelik kolluk kuvvetinin yasadışı ve kabul edilemez taciz ve şiddetini kınıyor, buna yönelik her türlü yasal süreci başlatacağımızı kamuoyuna duyururuz.” dedi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu