Güncel

KJAR’dan Celaliyan’ı sahiplenme çağrısı!

H. Merkezi: İran’da ağır işkence altında cezaevinde tutulan ve sağlık durumu giderek kötüleşen Zeynep Celaliyan için tüm Kürt halkına ve kadınlara sahiplenme çağrısında bulunan KJAR Koordinasyon Üyesi Cihan Çiya, İran meclisinin de tutsaklara yönelik işkenceye karşı tutum almasını istedi.

Doğu Kürdistan Özgür Kadın Hareketi (KJAR) Koordinasyon üyesi Cihan Çiya, İran’da ağır işkence altında cezaevinde tutulan Kürt siyasi tutsak Zeynep Celaliyan’ın durumuna dikkat çekti. İran rejiminin siyasi tutsaklara yönelik baskılarını sürdürdüğünü belirten Cihan, Zeynep Celaliyan’ın da bu tutsaklardan biri olduğunu kaydetti. Zeynep Celaliyan’ın verdiği mücadele ile İran halkı üzerinde bir etki yarattığını söyleyen Cihan, “Zeynep özellikle kadınlar üzerinde önemli bir yarattı. Zeynep çalışmasıyla toplumu örgütledi ve toplumun kendi öz değerleriyle buluşmasını sağladı. Bu çalışmaların ardından Zeynep tutuklandı ve ağır işkencelere maruz kaldı” dedi.

“Hasta tutsaklar serbest bırakılmalı”

İran rejimini uyaran Cihan, “Eğer İran Kürtlerle bir savaşa girmek istemiyorsa bir önce bu kirli siyasetine son vermelidir. İslam’da kadına yönelik zulüm, işkence, tecrit yoktur, Zeynep’in bir gözü kör olmakla karşı karşıya ve tedavisi yapılmıyor. Cezaevlerinde hasta tutsaklar var ve bu tutsaklar serbest bırakılmalıdır. Siyasi tutsaklara dönük saldırılar insanlık dışı uygulamalardır. Siyasi tutsakların durumu İran meclisinde gündem konusu olmalı ve buna karşı bir tavır alınmalı” ifadelerinde bulundu.

“Halk tutsaklara ve Zeynep Celaliyan’a sahip çıkmalı”

İran’da bütün haklıların ortak bir yaşama ve kardeşliğe ihtiyacı olduğunu belirten Cihan, “Kürtler buna öncülük ediyor. Devletin biran önce bu ihtiyaca göre adım atması gerekiyor. Eğer bir adım atılmazsa halk ta kendi bunu hayata geçirecektir. Kürt halkı ve kadınları Doğu Kürdistan’daki bu siyasete karşı durmalı. Halk özellikle tutsaklarına ve Zeynep Celaliyan’a sahip çıkmalı. Mirgever, Tirgever yine Loristan hattı İran siyasetine karşı uyanık olmalı. Eğer biz demokrasi ve özgürlüğü İran’da inşa edebilirsek o zaman bütün Ortadoğu’da inşa olacaktır” diye konuştu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu