Güncel

KJA’dan mücadele çağrısı

KJA, HDP’ye yönelik 1 Ekim’de gerçekleştirilen siyasi soykırım operasyonu kapsamında uygulanan gözaltı işlemlerini kınamak için basın açıklaması düzenledi.

Kongreya Jinen Azad (KJA), HDP’ye yönelik gerçekleştirilen siyasi soykırım operasyonu kapsamında uygulanan gözaltı işlemlerini kınamak adına Çağlayan Adliyesi önünde basın açıklaması düzenledi. Basın açıklamasına gözaltına alınanların aileleri, HDP İstanbul milletvekilleri Pervin Buldan, Beyza Üstün, HDP İstanbul İl Örgütü Eşbaşkanı Ayşe Erdem ve HDP milletvekili adayları katıldı. “Siyasi soykırım operasyonlarını kınıyoruz” yazılı pankartının açıldığı açıklamada sık sık, “Biji berxwedana jinan” ve “Jin jiyan azadi” sloganları atıldı.

kja‘İstanbul, Diyarbakır Cezaevi oldu’

Basın açıklamasında ilk olarak konuşan HDP İstanbul Milletvekili Pervin Buldan, HDP’ye uygulanan siyasi soykırım operasyonlarını kınayarak, AKP’nin savaş konseptiyle Kürdistan’da katliam yaşanırken, metropollerde de operasyonlar düzenlendiğini ifade etti. Pervin, gözaltına alınan kadınların darp edildiği bilgisini paylaşarak, zorla İstiklal Marşı okutturulmaya ve “Ne mutlu Türküm diyene” cümlesini söyletmeye çalıştıklarını dile getirdi. İstanbul’da 80 yıllarda uygulanan uygulamaların olduğunu belirten Pervin, “İstanbul, Diyarbakır Cezaevi olmuştur” dedi. Pervin, 1 Kasım seçimlerine daha fazla hazırlanacaklarının altını çizerek, kadınların 1 Kasım seçimlerinde aktif rol alacağını vurguladı.

’12 Eylül dönemini aratan sahneler yaşattılar’

KJA adına basın açıklamasını okuyan Pınar Kandal, Kürdistan ve Türkiye’deki siyasi soykırım operasyonlarını kınadıklarını belirterek, gözaltına alınanların havuz medyası tarafından “Terörle mücadeleye operasyon” başlığı ile verildiğine dikkat çekti. Havuz medyasını yapılan haberler konusunda uyardıklarını ifade eden Pınar, barış dili le haber yapılması gerektiğine vurgu yaptı. Pınar, gözaltına alınan kadınlara uygulanan uygulamalardan bahsederek, “12 Eylül dönemini aratan sahneler yaşatmışlardır. Kadın arkadaşlarımıza dayatılan işkenceleri kınıyor, bütün arkadaşlarımızın derhal serbest bırakılmasını istiyoruz” dedi.

‘Kürt halkı bu katliamlara susmayacaktır’

İstanbul’un birçok ilçesinde gerçekleştirilen operasyonların HDP’nin 7 Haziran’daki kazanımlarını yok etmek amacıyla olduğunun altını çizen Pınar, “Kürdistan’da yürütülen halkı katlederek yapılan bu kirli savaş, batıda da siyasi rehin alma, yani tutuklamalarla devam etmektedir” şeklinde konuştu. Pınar, iktidar, devlet aygıtları ve havuz medyasının Kürtleri katletme politikası ile hareket ettiğini dile getirerek, gerçek yüzlerinin ortaya çıktığını bildirdi. Devletin korkutma ve sindirme politikalarını şiddet ile dayattığını söyleyen Pınar, “Ne bu katliamlar, ne bu işkenceler şu gerçeği değiştiremez. Kürt halkı onurlu barış demekten vazgeçmeyecek, zulme, zalime boyun eğmeyecektir. Kürt halkı bu katliamlara susmayacaktır” ifadelerinde bulundu.

‘İnadına barış, inadına demokrasi’

Pınar, savaşın değil barışın partisi olan HDP’yi ve Kürt halkını sahiplendiklerini dile getirerek, “Oynan bu saltanat oyunlarını kınıyoruz” şeklinde konuştu. Gözaltında tutulanların derhal serbest bırakılmasını talep ettiklerini ifade eden Pınar, “Kürt halkının ve demokratik güçlerin barış sesleri, onurlu barış için ısrarları, bölgemize ve tüm Türkiye’ye dayatılan bu saray savaşını boşa çıkaracaktır. Bu yüzden tüm kadınları barış için yek vücut olmaya ve seçimlerde dahil, Kürdistan’da halka dayatılan savaş ve infazlara karşı ses çıkarmaya ve seçim çalışmalarına davet ediyoruz. İnadına barış, inadına demokrasi” dedi.

(Kaynak: Jinha)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu