Güncel

Kadın tutsaklar taciz ve şiddete maruz kalıyor

tutsak-kadınDiyar TUHAD-DER yöneticisi Yasemin Budak, Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nde bulunan siyasi kadın tutsaklara yönelik taciz ve şiddetin yaşandığına dikkat çekerek, tutsaklara yönelik yapılan saldırıların yaşanan süreçle bağlantısının olduğunu belirtti.

Diyar TUHAD-DER, kadın tutsaklara yapılan saldırılara ilişkin Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamaya Barış Anneleri Meclisi, KJA üyeleri ve çok sayıda tutuklu yakını katıldı. Açıklamada kadınlar alkış ve zılgıt eşliğinde “Jin Jîyan Azadî”, “Kadına uzanan eller kırılsın”, “Siyasi tutsaklar onurumuzdur”, “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganları atıldı. Açıklamada konuşan Diyar TUHAD-DER yöneticisi Yasemin Budak, bölgede yaşanan çatışmalı ortamdan dolayı zindanlarda da ağır sürecin tüm yakıcılığıyla yaşandığını ifade etti.

‘Tutsaklara yönelik saldırılar zindan politikası haline geldi’

Yasemin, son siyasi tutuklamalarda işkencelerin bir kez daha gün yüzüne çıktığını belirterek, Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nde bulunan siyasi kadın tutsaklarının taciz ve şiddete maruz kaldığını ifade etti. Yasemin, “Gözaltında darp, cinsel taciz, sözlü taciz ve hakaretler gibi işkenceler tüm çıplaklığıyla gündemimizi oluşturmaktadır. Akabinde zindanlarda siyasi tutsaklara yönelik içine girilen saldırı pozisyonu tüm Türkiye ve Kürdistan cezaevlerinde zindan politikası haline gelmektedir” dedi. Yasemin, 30 Eylül tarihinde siyasi tutsak Fatma Gökhan, Rınar Tikit ve Şükran Yıldız’ın tedavi amaçlı Diyarbakır Eğitim Araştırma Hastanesi’ne götürüldüğünü hatırlatarak, hastanede muayene esnasında Fatma Gökhan’ın sözlü başlayan sonrasında fiziki şiddetle devam eden dayatmalara maruz kaldığını vurguladı.

‘Siyasi tutsaklara yaklaşım bir kez daha ortaya çıktı’

Yasemin, “İşkenceler bunlarla sınırlı kalmıyor arkadaşlarımız ringin içerisine fırlatılarak katılıyorlar. Ringin içerisinde bulunan Pınar Tikit, Fatma Gökhan ve Şükran Yıldız arkadaşımıza sözle hakaret, küfür ve darp devam etmiştir. Askerler ‘Apo gelsin sizi kurtarsın. Şehitler ölmez vatan bölünmez. Burada olmasaydınız ne yapacağımızı bilirdik. Nasıl olsa öleceksiniz itler’ gibi nefret içerikli söylemleri ve ahlak dışı el kol hareketleri siyasi tutsaklara olan yaklaşımlarını bir kez daha göstermiştir” dedi.

‘Tutsakları sahiplenmeliyiz’

Tutsaklara yönelik yapılan saldırıların yaşanan süreçle bağlantısının açık olduğunu dile getiren Yasemin, ” İşkence yapan ve ona ortak olanlar halkların tarihine bir kare leke olarak geçecektir. Yurtsever halkımızın bu olaylar karşısında sessiz kalmaması ve demokratik yollarla tepkisini ortaya koyması zindanları sahiplenmesi gerekmektedir” diye konuştu.

Yasemin son olarak, Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nde bulunan siyasi kadın tutsakların selamını aktardı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu