DeneyimGüncel

KIBRIS | Patriarkayı virüs olarak tanımlayan Viyan “Hayatımızda bir virüs varken iki oldu!”

Kıbrıs’ta öğretmenlik yapan Viyan’a sorduk bu kez pandemiyi… Pandemi döneminde kişisel savaşını evlilik ilişkisini sonlandırmak için veren Viyan, patriarkayı virüs olarak görüyor ve “Hayatımızda bir virüs varken iki oldu” diyor.

“Pandemi dönemi soruların çok fazla olduğu ve cevapların bir o kadar bulunamadığı bir süreç oldu” diyerek sözlerine başlıyor Viyan. Kendisinin işsizlik konusunda kaygı yaşamadığını ama çevresindeki herkesin ne tür bir girdabın içerisinde olduğunu gördüğünü ve hissettiğini söylüyor.

“Zor bir savaş verildi” diyor Viyan ve kendi savaşını anlatıyor: “Benim savaşım işsizlikle değil evlilik ilişkimleydi. Yıpranmış ve hatta çoktan kopmuş sorunlu bir ilişkiyi pandemik sorunların tetiklediği bir dönemde koparmak –bir de çocuk ile- boşanabilmek için bir savaş verdim. Böylesi bir dönemde buna nasıl cesaret ettiğimi bilmiyorum ama sanırım yasaklar başlayıp da evde kalmaya başladığımız anda hayatımızı bir film şeridi gibi geçirdik gözümüzün önünden. Eksileri ve artıları ile ölçüp tarttık. Sorunlara karşı yaklaşımımız iyiden bizi ortaya çıkarıyordu. Kendimizi ve yakınlarımızı tanıdık böylece. Eminim birçok kadın böyle bir değerlendirme yapmıştır ve ileriye yönelik kararlar almıştır bu dönemde. En azından ne istemediğimizi daha rahat gördüğümüzü düşünüyorum.”

“Önce bize çizdikleri sınırları aşarak, evden çıkarak…”

“Pandemi öncesinde bizim dayanışmaya, patriarka ile mücadeleye, sokağa çıkmaya ihtiyacımız vardı, hala var” diyor Viyan ve sözlerini “Hayatımızda bir virüs varken iki oldu da diyebiliriz. Nefes almaya daha çok ihtiyacımız var” şeklinde sürdürüyor.

“Normalleşme” kavramını da didikliyor Viyan, “Bu normalleşme kelimesini ortadan kaldıralım. “Hayatlarımıza bir milat gibi girip yerleşen pandemi süreci öncesiyle sonrasıyla bizim irademiz dışında gelişen, neresinden tutsanız normal diyemeyeceğiniz bir süreç. Dolayısıyla normal diyeceksek de kimin normali, diye ayırmamız gerekecek.”

Ne kadar haklı bir kadın! Bu kadar haklı olunca tabii, biz de bir soru daha sorma ihtiyacı hissediyoruz. “Sevgili Viyan, peki bizim normalimiz?”

Ona da cevabı var Viyan’ın: “Özlediğimiz toplumu yaratabildiğimiz ya da yaratmamızı mümkün kılacak koşulları oluşturabildiğimiz bir dünya bizim normalimiz olmalı. Nasıl mı hayata geçiririz? Önce bize çizdikleri sınırları aşarak, evden çıkarak…”

Aşmayacak-çiğnemeyeceksek sınırlar ne için var zaten!

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu