DeneyimGüncel

ANTALYA | Kamu emekçisi Ayşe için pandemi, esnek çalışma demek!

“Pandemiyi bir de bana sor” kampanyası kapsamında Antalya’da kamu kurumunda çalışan Ayşe ile sohbet ettik. Ayşe için pandemi esnek çalışma anlamına geliyor.

“Pandemiyi bir de bana sor” kampanyası kapsamında Antalya’da kamu kurumunda çalışan Ayşe ile sohbet ettik.

Ayşe, salgının ilk günleri için, “Hayatımızı bu kadar etkileyeceğini düşünmemiştim. Sonrasında uygulanan yasaklarla birlikte tedirginliğim arttı” diyerek önümüzdeki sürecin belirsizliği karşısında yaşadığı tedirginliği ve artan vakalarla birlikte herkes gibi bir telaşa kapıldığını belirtiyor.

“Pandemiyle birlikte esnek çalışmaya geçtik”

Kamu kurumunda çalışan Ayşe, pandemi dönemiyle birlikte esnek çalışma sistemine geçtiklerini ve bu sistemle birlikte haftanın birkaç günü işe gittiğini, sokağa çıkma yasaklarıyla birlikte özgürlüğünün ne kadar önemli bir şey olduğunu dile getiriyor. Yasaklar döneminde, temel ihtiyaçları karşılamak için bile dışarıya çıkılamadığını, yine bu dönemde çevresinde işsiz kalanlar, kirasını ödemeyen, okula gidemeyen öğrenciler gibi birçok şeyin psikolojisini yıprattığı paylaşımında bulunuyor.

Pandemi öncesinde aile fertlerinin çalıştığı, fakat pandemiyle birlikte kendisi dışında aile fertlerinin işsiz kaldıklarını belirterek, bu süreçte birçok kesim gibi ekonomik sıkıntı yaşadıklarını dile getirmekte.

“Devlet maske ve eldiven dışında önlem almadı”

Ayşe, devletin “normalleşme sürecini” ise; “kontrollü normal hayat dediğimiz bu süreçte maske ve eldiven kullanmak dışında hayatımızda pek bir değişiklik olmadı. Pandemi öncesinde hayatımıza nasıl devam ediyorsak, 1 Haziran sonrasında da hiçbir şey olmamış gibi hayatımıza devam etmeye başladık” diyerek, “normalleşme” adı verilen süreçte de devletin maske ve eldiven dışında hiçbir önleminin olmadığına dikkat çekiyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu