Güncel

KCDP 25 Kasım için İzmir’de eylem gerçekleştirdi

İzmir: 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde İzmir’de Kadınlar eylem gerçekleştirdi. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu 25 Kasım eyleminde “Kadın düşmanlarından hesap soracağız” dedi.

Tecavüzcü zihniyetinizi yeryüzünden sileceğiz”, “Erkliği söküp yerine havuç dikeceğiz”, “Özgürlüklerimiz için direneceğiz”, “Madam gibi yaşayacağız” gibi dövizlerinde taşındığı eylemde kadınlar sık sık “Kadın düşmanlarından hesap soracağız”, “Asla yalnız yürümeyeceksin”, “Tecavüzcü devlet yıkılacak elbet”, “Jin, jiyan, azadi” sloganlarını attı.

 

Üzgün değil öfkeli, yalnız değil örgütlüyüz

İlk olarak konuşan platform sözcüsü Sanem Deniz Kural, çocukların ve kadınların istismarcıları ile evlendirilmesinin önünü açacak yasal düzenlemeyi geri çektirmeyi kadınlar olarak hep birlikte ses çıkararak başardıklarını söyledi. Kural’ın konuşmasının ardından kadınlar, ellerindeki renkli balonları gökyüzüne bıraktılar.

Daha sonra açıklama yapan Meltem Mısırlı 2016 yılının ilk 10 ayında 272, OHAL döneminde 103 kadının hayatını kaybettiğini belirterek OHAL döneminde AKP hükümetinin politikalarının kadın cinayetlerini iki kat arttığına dikkat çekti. Üzgün değil öfkeli, yalnız değil örgütlüyüz. Yüzyıllar önce kazandığımız hakları vermeyecek, asla bizi Ortaçağ devletine götürmek isteyenlere teslim olmayacağız. Kadın ve çocuk düşmanlarına direneceğizdenilen açıklamasının ardından müzik dinletisi ile eylem sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu