Güncel

“25 Kasım kadınların eşit ve özgürce, birarada yaşama kararlılığıdır”

Bursa: 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde Bursa Kadın Platformu çağrısıyla Kent Meydanı’nda toplanan kadınlar “Kadına yönelik taciz, tecavüz, şiddete son”  yazılı pankart açtı.

Kadın Platformu adına basın açıklamasını, Özgür Koyuncu okudu. Koyuncu açıklamada, “25 Kasım, diktatörlüğe başkaldıran kadınların mücadelesidir. 25 Kasım, ataerkil şiddete karşı direnen kadınların isyanıdır. 25 Kasım, sermaye sömürüsüne karşı, emeğine sahip çıkan kadınların simgesidir. 25 Kasım, savaşa, militarizme ve ırkçılığa karşı kadınların eşit ve özgürce bir arada yaşama kararlığıdır” dedi.

 

“İşimize, geleceğimize ve kazanımlarımıza sahip çıkıyoruz”

Koyuncu açıklamanın devamında ise, “Erkek şiddeti ideolojiktir ve kaynağını erkek egemen anlayıştan, gücünü erkek egemen siyasetten alır. Biz kadınlar, nasıl cinsel istismarı aklayan yasa tasarısına engel olduysak, erkek siyasetin ve erkek egemen anlayışın hayatlarımızı karartmasına da engel olacağız” dedi. Koyuncu, son olarak “Hayatımızı zapturapt altına almak isteyen OHAL’ e ve KHK’lere karşı; ifade özgürlüğümüze, örgütleme özgürlüğümüze ve sokaklara sahip çekiyoruz! İşimize, geleceğimize ve kazanımlarımıza sahip çıkıyoruz! Susmayacağız, yılmayacağız, direneceğiz ve biz kazanacağız!” diyerek, mücadele çağrısını yaptı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu