Güncel

Katledilen trans Çingene Gül için eylem

H. Merkezi: Kurtuluş son duraktaki evinde ölü bulunan trans Çingene Gül için bugün Galatasaray Lisesi önünde bir eylem gerçekleştirildi.

Aralarında İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği, Pembe Hayat, Kaos GL, Siyah Pembe Üçgen İzmir, Radar, Sosyalist Demokrasi Partisi, LİSTAG, Kırmızı Şemsiye, T-Der, Mersin 7 Renk, Lambda İstanbul, Hevî, SPoD, Queer Adana, Dersim Roştîya Asmê, Kocaeli LGBTİ İnisiyatifi, İzmir LGBTİ İnisiyatifi, Halkevleri ve Yeni Demokrat Kadın’ın da bulunduğu birçok kurum nefrete karşı bir araya geldi.

“Trans cinayetleri sistematik ve politiktir!”

Yapılan açıklamada 2 gün boyunca kendisinden haber alınamayan ve onlarca yerinden bıçaklanarak öldürülmüş halde bulunan Gül’ün ölümünün bir nefret cinayeti olduğu belirtildi. Değirmenini döndürmek için kurbana ihtiyaç duyan sistemin en kolay hedefi konumunda transseksüellerin bulunduğunun ifade edildiği açıklamada, “namus-ahlak” adı altında nefret kültürünün beslendiği söylendi.

Kobanê’ye dönük politikalara da yer verilen açıklamada nefret kültürünün yayıldığı ve Kürtlerin, Lazların, Çerkeslerin, Alevilerin, Ermenilerin, tüm azınlık kimlik ve ötekilerin sistematik olarak katledildiği belirtildi. Açıklamanın devamında “Kobanê’de kafa kesenler, İstanbul’da gülleri katlediyor. Kobanê’de kadınları pazarlarda satanlar sokak ortasında gençleri vuruyor.” denildi.

“Gözümüzü dört açtık, yüzde yüz iradeyiz

Nefret cinayetlerinin, trans cinayetlerinin mutlaka durdurulacağının ifade edildiği açıklama “Yaşanan her saldırının ardından daha da güçlenerek, palazlanarak geleceğiz. Baş belası, baş ağrısı olacağız. Bugün bizlerin ayağındaki zincirler yarın hepimizi tutsak kılacaktır. İnsanım diyen herkesi ses vermeye çağırıyoruz.” sözleriyle sonlandırıldı.

Açıklamanın ardından katledilen Gül anısına mumlar yakılarak oturma eylemi gerçekleştirildi. Bu sırada sık sık “Nefrete inat, yaşasın hayat”,  Trans cinayetleri politiktir”, “Batsın, batsın; ahlakınız batsın” sloganları atıldı.

Kobanê’de devam eden direniş selamlanarak eylem sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu