Güncel

“Kadınların öfkesi sınırları aşıyor”

Kadınlar 6 Eylül günü kaybolduktan 4 gün sonra arkadaşlarının çabaları sonucu Yenibosna Hastanesi morgunda bulunan Ugandalı Jesca Nankabirwa için Kurtuluş Son Durak’taydı.

Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu’nun çağrısıyla bir araya gelen kadınlar, çalışmak için Türkiye’ye gelen ve kayıtlara “şüpheli ölüm” olarak geçen Jesca’nın tecavüz edilerek katledilmesini ve katilinin serbest bırakılmasını protesto ettiler. “Kadın Cinayetlerine, tacize, tecavüze son! Göçmen kadınlar yalnız değildir #KadınKatliamıVar” yazılı pankartın taşındığı eylemde Kürtçe, Türkçe ve İngilizce yazılı dövizler taşındı.

Grup adına okunan açıklamada, Jesca gibi binlerce göçmen kadının ayrımcılığa maruz bırakıldığı, ucuz ve güvencesiz çalışmaya zorlandığı vurgulandı. Bunun yanında birçok kadının sınır dışı edilme korkusuyla, yaşadıkları cinsel taciz ve tecavüz için adli makamlara başvuramadığı; aksine buralarda da benzer tavırlarla karşılaştıkları belirtildi.

Jesca’yı öldüren kişinin cezasız kalmasını istemediklerini belirten kadınlar; acil olarak Türkiye’de yaşayan göçmen kadınların cinsel şiddet ve sömürüye karşı başvurabilecekleri, sivil ve çok dilli bir kriz merkezi oluşturulmasını ve burada kadınlara sağlık, barınma ve hukuki destek sunulmasını istedi. Açıklama, “Biz Türkiyeli kadınlar, göçmen kadınların yanındayız ve erkeklerin göçmen kadınlara karşı işledikleri suçları tüm kadınlara karşı işlenmiş sayıyoruz. Başta Jesca’nın davası olmak üzere bundan sonra göçmen kadınların maruz kaldığı her türlü cinsel şiddetin takipçisi olacağız ve bunu yapanları teşhir edeceğiz.” sözleriyle sonlandırıldı.

Ardından Pangaltı Metro girişine yürüyen ve oturma eylemi yaparak yolu trafiğe kapatan kadınlar, sık sık “Erkek-devlet şiddetine son”, “Bağır herkes duysun, erkek şiddeti son bulsun”, Göçmen kadınlar yalnız değildir”, “Polis uyuma, tecavüze göz yumma” sloganları attı. Yürüyüş sırasında sesli ajitasyon ve eyleme ilişkin bildiri dağıtımı yapan kadınlara halk da destek verdi. Jesca’nın arkadaşının kısa bir konuşma yaptığı eylem, sloganlarla sonlandırıldı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu