Güncel

Bilirkişi, ölen ev işçisini kusurlu buldu!

27 Ekim 2013’te İstanbul Bostancı’da Rukiye Şimşek isimli ev işçisi kadın, çalıştığı evin camlarını silerken aşağı düşerek hayatını kaybetmişti. Eşinin şikayeti üzerine başlatılan soruşturma çerçevesinde hazırlanan bilirkişi raporunda Şimşek, ağır kusurlu bulundu.

A sınıfı İş Güvenliği Uzmanı İnşaat Yüksek Mühendisi Dr. Tamer Metinsoy’un hazırladığı raporda kazanın evin yapısındaki bir zaafiyetten meydana gelmediği, “kaza”nın Rukiye Şimşek’in dikkatsizliği sonucu pencereden düşerek meydana geldiği belirtildi.

Bunun yanında ev sahibinin camların dışarıdan silinmesine ilişkin bir talimatı bulunmadığının belirtildiği raporda, “ev sahibinin kendisine bu işi yapılırken paraşüt tipi emniyet kemeri vermesinin hayatın doğal akışına uygun olmadığı” ifadeleri ise dikkat çekici…

Ev işçileri güvencesiz koşullarda çalışıyor

Bilirkişi raporunda yer alan bu ifadeler, güvencesiz çalışan binlerce kadın ev işçisinin durumunu yansıtır niteliktedir. Güvencesiz koşullarda çalışan ev işçisi kadınlar ciddi yaralanmalar ve hastalıklar geçirmekte; bu durum Rukiye gibi birçoğunun yaşamına mal olabilmektedir. Ev İşçileri Dayanışma Sendikası (EVİD-SEN)’in açıklamadığı verilere göre 2011 yılı içerisinde en az 51 ev işçisi kadın çalışırken öldü, 400’den fazla ev işçisi kadının taciz ve tecavüze uğradı; 3 bin ev işçisi kadının “iş kazası” geçirdi. Bu da güvencesizliğin boyutlarını gözler önüne sermektedir.

Torba yasa

Geçtiğimiz günlerde kabul edilen torba yasa ise, daha geri düzenlemeler getiriyor. 10 günden az süreyle ev işçisi çalıştıran işverenler sadece iş kazası ve meslek hastalığı primi ödeyebilecek; hastalık ve yaşlılık primlerini ödemeyecek. Ev işçisi bu sigorta ile sağlık hizmetlerinden ve emeklilik hakkından yararlanamayacak. Ev işçilerinin kendi sigortasını isteğe bağlı olarak yatırabilmesi öngörülse de, genel olarak çağrıya bağlı olarak ve düşük ücretlerle çalıştırılan ev işçileri için bunun somutta bir karşılığı olmayacak. Sendikalar düzenlemeye karşı yasal mücadeleye hazırlanıyor.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu