Güncel

Kadınlardan “Şimdi Ensar Vakfı’nı kapatma vakti” eylemi

İstanbul: Ensar Vakfı ve KAİMDER’e ait yurtlarda çocuklara yönelik cinsel istismarın davasının görülmeye başladığı bugün HDK Kadın Meclisleri’nin çağrısıyla kadınlar Kadıköy’de buluşarak “Çocuk istismarına sessiz kalmayacağız! Şimdi Ensar Vakfı’nı kapatma vakti” dediler.

HDK Kadın Meclisi’nin çağrısıyla aralarında DKH, Halkevci Kadınlar, Yeryüzü Kadınları, Yeni Demokrat Kadın vb. kadın örgütlerinden ve 1 Mayıs Mahallesi’nden aktivist kadınların katıldığı bir açıklama düzenlendi. Kadıköy’de iskelede buluşan kadınlar sık sık “Ensar Vakfı kapatılsın” sloganıyla taleplerini dile getirdiler.

 

“Tecavüz kültürü kadın bakan üzerinden meşrulaştırılıyor”

Kadınlar adına açıklama yapan Aysel İyidoğan cinsel istismarın AKP’li çevreler tarafından “İslam düşmanlığı” olarak manipüle edildiğini belirterek “Hepimiz Ensar’ız diye birlik oluşturan bu çevreler ve ‘bir kereden bir şey olmaz’ diyen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, erkek egemen sistemle ne denli ilişkili olduğunu gözler önüne sermektedir” dedi.

Tecavüz kültürünün kadın bakan üzerinden meşrulaştırıldığını, ancak bakanın kadın olmasının eril zihniyetin savunucusu olmadığı anlamına gelmediğini söyleyen İyidoğan, kadın bakanın kadın duruşundan tümüyle uzak olduğunu söyledi.

 

“Kirli ellerinizi çocuklarımızın üzerinden çekin”

Gelinen aşamada çocuk istismarı ve tecavüz kültürünü meşrulaştıran bütün kişi ve kurumlar halka hesap vermeli, kurumlar kapatılmalıdır. Eril, kadın düşmanı, tecavüzü meşrulaştıran söylem ve yayınlar durdurulmalıdır” diyen İyidoğan kamuoyuna yansıtılmayan, gizlenen ne kadar çocuk istismarı, taciz ve tecavüz kültüründen, şiddetinden etkilenen çocuk varsa açıklanması ve sorumluların hesap vermesi gerektiğini vurguladı.

İyidoğan açıklamayı, tüm kadınlara, cinsel istismara ve tecavüze karşı ses çıkarma, “Kirli ellerinizi çocukların üstünden çekin” deme çağrısı yaparak sonlandırdı.

 


Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu