Güncel

“Kadınlar zulme, katliama, savaşa boyun eğmeyecek”

İstanbul: Ankara Katliamı’na dönük kadınların tepkileri sürüyor. KJA’nın çağrısıyla Avcılar Meydanı’nda bir araya gelen kadınlar “Örgütlenerek özgürleşen kadınlar zulme, katliama, savaşa boyun eğmeyecek” diyerek eylem gerçekleştirdiler.

Dün (18 Ekim) Kongreye Jinen Azad (KJA)’nın çağrısı ile kadınlar Ankara’da yaşanan katliamı protesto etmek ve AKP’nin savaş politikalarına dur demek için Avcılar Meydanı’nda buluştu. “Örgütlenerek özgürleşen kadınlar zulme, katliama, savaşa boyun eğmeyecek” yazılı pankart açılan eylemde, kadınlar sık sık “Biji berxwedana jinan”, “Barış şehitleri ölümsüzdür” ve “Anaların öfkesi katilleri boğacak” sloganları attı. Kadınlar düdük, alkış, zılgıt ve ellerindeki tencere ve şişelerle savaşa karşı ses çıkardılar. Eyleme Yeni Demokrat Kadınlar da katıldı.

 

“Mücadele devam edecek ama katilleri affetmeyeceğiz!”

Kitle adına basın açıklamasını okuyan Mizgin Kılıç, “İnsanlarımızın boynundan ipler geçirerek, akreplerin arkasında sürükleyenler, bedenleri paramparça ederek, özgürlük direnişini durdurabileceklerini sanıyorlar. Yanılıyorlar, başaramayacaklar” dedi.

Kürdistan’da ve Türkiye’de özyönetim ilanlarına AKP’nin cevabının olan biteni yasadışı göstermek olduğunu ifade eden Mizgin, özyönetimin halkların bir arada demokratik bir şekilde yaşamasının yegane yolu olduğunu dile getirdi.

Mizgin, kadınların katili Roboski’den, Amed’den, Suruç’tan bildiğini belirterek, “Demokrasi için, özgürlük için, onurlu barış için yılmadan mücadeleye devam edeceğiz. Katilleri affetmeyeceğiz. Zulümle, katliamlarla, dayatılan savaşla, bizleri susturmaya çalışanlar asla başaramayacaklar. Daha çok dayanışarak, daha çok mücadele ederek, daha çok direnerek, barış yolundaki yürüyüşümüz durmayacak” şeklinde konuştu. Basın açıklamasının ardından HDP İstanbul Milletvekili Adayı Ayşe Berktay da bir konuşma yaptı.

Alkış ve zılgıtlarla sona eren eylemin ardından kadınlar Ankara’daki katliamda yaşamını yitiren Dicle Deli’nin ailesine taziye ziyaretinde bulundu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu