Güncel

Kadınlar Tuncel için eylemdeydi

İstanbul: HDK İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel’e verilen hapis cezası dün (3 Ocak) İstanbul’da protesto edildi. Sebahat Tuncel İçin Kadın Dayanışması tarafından Mis Sokak’daki HDK İstanbul İl binası önünde gerçekleştirilen açıklamayı İstiklal Caddesi’nden geçen çok sayıda kişi de alkışlarla izledi.

Kadınların renkli dövizlerle katıldığı oturma eyleminde Sebahat Tuncel’in kadınların oyları ile seçilen bir milletvekili olduğu ve saldırının tüm kadınlara yönelik olarak kabul edildiği vurgulanırken “Sebahat’i Değil Hırsızları Yargıla”, “Sebahat Tuncel Yalnız Değildir”, “Devlet Elini Sebahat’ten çek”, “Bijî tekoşîne jînan” sloganları atıldı.

 

“Sebahat, kadın mücadelesinde yol arkadaşımızdır”

Kürtçe ve Türkçe olarak okunan metinde kadınlar “Sebahat Tuncel kadın mücadelesindeki yol arkadaşımız, meclisteki sesimizdir” diyerek kararı tanımadıklarını ilan ettiler. Kararın hukuksuz şekilde alındığı belirtilen açıklamada, AKP’nin açıktan yargıya müdahale ettiği şu günlerde kendilerini şaşırtmadığını ifade etti.

Sebahat Tuncel’in hep kadın mücadelesinde omuz omuza, yan yana durduğu belirtilen açıklamada “Hukuk, adalet, demokrasi, hak ve özgürlükler bugün Türkiye’de iktidarların siyasetlerine bağımlı hale gelmiş yargı sisteminin üzerinde hâkimiyet kuramayacağı kadar değerlidir. Devletin hukuku siyasi tehdit haline getirerek; demokratik haklarımıza, oyumuza, irademize, temsiliyetimize müdahale etmesine izin vermiyoruz. Sebahat Tuncel kadın mücadelesinde yol arkadaşımız, meclisteki sesimizdir” dediği açıklama alkış ve zılgıtlarla bitirildi.

Eyleme Yeni Demokrat Kadınlar da destek verdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu