Güncel

Kadın gazeteciler polis şiddetine karşı eylemde

İstanbul: Geçtiğimiz haftaki eylemlerde polis şiddetine maruz kalan kadın ve LGBTİ gazeteciler, dün (3 Ocak) Çağlayan Adliyesi’nde suç duyurusunda bulundu.

Kent mitingi ve “Hükümet istifa” eylemlerinde polisin gazetecilere yönelik uyguladığı şiddeti protesto eden Türkiye Gazeteciler Sendikası Kadın Komisyonu, 22 ve 27 Aralık’taki eylemlerde yaralanan gazetecilerle Çağlayan Adliyesi önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Açıklamayı, kitle adına TGS İstanbul Şube Kadın Sekreteri Sevgim Denizaltı okudu. Yapılan açıklamada; polisin, demokratik haklarını kullanmak isteyen halkın yanı sıra halkın haber alma hakkı için çalışan basın emekçilerine de yöneltilen saldırılara değinildi.

 

“Polisin cinsel ve fiziksel saldırıları sürüyor”

22 ve 27 Aralık tarihlerinde polisin cinsel ve fiziksel olarak uyguladığı şiddetin yanı sıra tehdit ve hakaretlerinin de teşhir edildiği açıklamada “22 Aralık Pazar günü BirGün muhabiri Elçin Yıldıral kolundan gaz bombasıyla, Özgür Gelecek muhabiri Songül Araç ise plastik mermi ile gözünden yaralandı. Meslektaşımızın gözünde gözlük olmasaydı, gözünü kaybetme riskiyle karşı karşıya kalacaktı” denildi.

Açıklamada “27 Aralık günü Taksim’de yolsuzluk ve rüşvet protestosunda da kadın ve LGBTİ gazeteciler polisin şiddetinin hedefi oldu. Radikal gazetesi muhabiri Elif İnce, Etkin Haber Ajansı (ETHA) muhabiri Yıldız Tar, serbest gazeteci Berna Yılmaz plastik mermilerle yaralandı. ETHA muhabiri İsminaz Ergün‘ün ise fotoğraf çektiği sırada TOMA’ nın hedef alarak tazyikli su sıkması sonucu yere savruldu ve yaralandı” ifadelerine yer verildi.

 

Savcılığa suç duyurusu

İstanbul Kadın Dayanışması, Özgür Gelecek Gazetesi çalışanları, HDK Kadın Meclisi, Sosyalist Kadın Meclisi (SKM)’nin de destek verdiği açıklama “Biz kadın ve LGBTİ gazetecileri şiddet uygulayarak, taciz ederek, cinsiyetçi hakaret ve tehditlere maruz bırakarak, engelleyerek, fişleyerek alanda çalışma yapan görevimizi yapmaktan alıkoyabileceğinizi zannediyorsunuz ancak yanılıyorsunuz. Bizim erkek/devlet şiddetine boyun eğmeye, sessiz kalmaya niyetimiz yok” sözlerinin ardından sonlandırıldı.

Yapılan eylemin ardından, polis şiddetine maruz kalan gazeteciler avukatlarıyla birlikte suç duyurusunda bulunmak üzere Savcılığa gittiler.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu