Güncel

Kadınlar Sesleniyor; “Kimsenin Namusu Değiliz!”

izmir 25 kasım

 

İzmir: 1960 yılında Dominik’te katledilen ve kadın mücadelesinin simge isimlerinden olan Mirabel Kardeşlerin ölüm yıldönümünde yani 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Ve Uluslararası Dayanışma Günü’nde İzmir’de de kadınlar sokaktaydı.

Saat 14.00’da Basmane’den başlayacak olan yürüyüş’ün öncesinde,  Bağımsız kadın hareketi bir performans sergiledi. Katledilen kadınların isimleri ve katledilme biçimlerinin yazılı olduğu kağıtlar ve gazete kupürleri Siyah Önlük Giyen bir kadının üstüne bağlandı ve yürüyüş boyunca en önde yürütüldü.

YDK’nın da bileşeni olduğu HDK Kadın Meclislerinin ve birçok kadın örgütünün katıldığı İzmir Kadın Platformunun örgütlediği eylem,  Basmane’den başlayarak Sümerbank önüne kadar sürdü.

Renkli dövizlerin taşındığı eylemde; Öldüren sevgi istemiyoruz”, “ Namusumu kaybettim bulmayacağım, kimsenin namusu olmayacağım”, “Görünmeyen emek sesini yükselt”,  “Erkek adalet değil, gerçek adalet”, “Kadın cinayetleri politiktir”, “Jin Jȋyan Azadȋ “ vb sloganlar atıldı.

İzmir kadın platformu adına Emel Dalfidan tarafından okunan basın metninde; kadın cinayetlerine, kadın emeğinin ucuz iş gücü oluşuna ve 4+4+4 sistemiyle gelen saldırılara değinilerek AKP hükümeti sürecinde kadın cinayetlerinin %400 arttığı vurgulandı. “İzmirli kadınlar olarak; kadına yönelik şiddetin, erkek egemen kapitalist sistemin son bulması için, tüm kadınları dayanışmaya ve mücadelesinde sesimize ses katmaya çağırıyoruz. Biliyoruz ki; dayanışmanın gücü dünyayı değiştirecek! Haydi, kadınlar, hayatın yarısı bizim. Cinsiyetçi ve etnik şiddete, mobbinge, eğitim sistemindeki sözüm ona değişikliklerle ucuz iş gücü ve çocuk anne olmaya isyanımızı bir kez daha haykıralım” sözleriyle noktalanan basın açıklamasının ardından kadınları mücadeleye çağıran konuşmalar yapıldı.

Yüzlerce kişinin katıldığı eylem Sümerbank önünde yapılan basın açıklaması ve konuşmaların ardından sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu