Güncel

“Şiddete karşı yaşasın kadın dayanışması!”

ist-taksim-25 kasım25 Kasım kadına yönelik şiddete karşı mücadele günü dolayısıyla birçok yerde olduğu gibi eylemler, yürüyüşler düzenlendi.

25 Kasım vesilesiyle kadınlar sokaklarda şiddete karşı yürüdü.

Dün (25 Kasım’da) Yeni demokrat kadının da içinde olduğu 25 Kasım platformu Galatasaray Lisesi önünde toplandı.

Yüzlerce kadın Bağır herkes duysun erkek şiddeti son bulsun” ve “İçeride dışarıda devlet şiddetine karşı yaşasın kadın dayanışması” pankartı taşıdı. Kadınlar, “Merhamet değil sığınma istiyoruz”, “Jin jiyan azadi”, “Erkek vuruyor devlet koruyor”, “Kürtaj değil Uludere cinayet”, “Emeğimiz bedenimiz kimliğimiz bizimdir”, “Kimsenin namusu değiliz”, “Gelsin baba gelsin koca gelsin devlet gelsin cop, inadına isyan inadına özgürlük” sloganları eşliğinde Taksim Tramvay Durağına doğru yürüyüşe geçti.

Pek çok renkli dövizin taşınmasının yanı sıra kadınlar tek terlik taşıyarak kadının aile içinde var edilmesine tepki gösterdi.

Oldukça coşkulu ve kitlesel geçen eylemde kadınlar kadına yönelik şiddeti,  Uludere katliamını, devletin kürtaj yasasını protesto etti.

Alkışlar, zılgıtlar eşliğinde Taksim’e gelen kadınlar oturma eylemine geçti. Ardından basın açıklaması Kürtçe ve Türkçe okundu.

Mücadele ve dayanışma için alanlardayız!

Açıklama kadınlar adına Kürtçe açıklamayı Seher Çetin okurken, Türkçe açıklama ise Ayşegül Taşıtman okudu. Taşıtman, her gün 5 kadın öldürüldüğünü dile getirerek Tıpkı “çözümü” tecavüzcüsünü öldürmekte bulan Ispartalı Nevin gibi. Nevin’in isyanını görüyoruz, tecavüzün şiddetini anlıyoruz demek için buradayız” şeklinde sözlerine devam etti.

Taşıtman, kadınların “aile değil kadınız”, “kürtaş haktır karar kadınlarındır” demek için alanlarda olduklarını ifade ederek, AKP iktidarına, başbakana ve aile bakanına seslenerek, “Türkiye kadın erkek eşitliğinde 134 ülke arasında 124. sırada, kadın katliamında ilk beşin içinde yer alıyor. Haberiniz var mı? Pek çok kadın can korkusuyla yaşadığı evi, işi, şehri, tüm tanıdıklarını geride bırakıp kaçmaya çalışırken, Türkcell başlattığı takip programları ile kadınların yerini tespit ediyor. Aynı Türkcell yaldızlı paketlerde sunduğunuz kadına yönelik şiddete sıfır tolerans kampanyasına sponsorluk yapıyor. Umurunuzda mı?” dedi.

Taşıtman sözlerini, “Kadın katili erkekler ülkesi Türkiye’de kadına yönelik şiddeti arttıran, meşrulaştıran her türlü politika ve söyleme karşı buradayız. Çare’siz’ değiliz çare ‘biz’iz! Erkeklerin de devletin de sistemli şiddetine karşı kadın dayanışması için buradayız” şeklinde sonlandırdı ardından Kürtçe basın metni okunduktan sonra eylem sloganlar eşliğinde sona erdi.

İstanbul Yeni Demokrat Kadın

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu