Güncel

Kadınlar Kadıköy’de H.İ için yürüdü

Kadınlar Bingöl’deki tecavüz olayından sonra tecavüzcü askerlerin serbest bırakılmasını İstanbul’da Kadıköy’de yaptıkları bir yürüyüşle protesto etti.

Kadıköy Altıyol’da saat 19.00’da bir araya gelen kadınlar mahkemenin tecavüzcü askerleri serbest bırakılmasına karşı tepki olarak Yoğurtçu Parkı’na yürüyüş düzenledi. Kadınlar Bingöl, Antalya, Denizli gibi yerlerde yaşanan benzeri tecavüz saldırılarına da dikkat çekerek, mahkeme kararlarını protesto etti.

 

“Tecavüz ve istismarlar aynı zihniyetin ürünü”

Altıyol’da toplanan kadınlar “Devlet tecavüzcüyü aklama, koruma, yargıla” yazılı pankart açarken, “Tecavüzcü devlet istemiyoruz“, “Taciz ve tecavüze hayır”, “T.C. AVÜZE son”, “Jin jiyan azadi”, “Kadınlar sokakta” vb. dövizler taşıdı.

Gözaltında tacize tecavüze son“, “Jin jiyan azadi”, “Yaşasın kadın dayanışması“, “Bijî têkoşîna jinan”, “Tecavüzcülerden hesabı kadınlar soracak“, “Erkek adalet değil, gerçek adalet” vb. sloganlar eşliğinde basın açıklaması okundu.

Açıklama Türkçe ve Kürtçe okunurken Türkçesini okuyan Sema Barbaros, Bingöl’deki tecavüzcü saldırganların serbest bırakılması, korunması daha önce Pozantı’da, Antalya’da yaşanan çocuklara yönelik tacizleri hatırlatarak, “Kürt illerinde yaşanan sayısız korucu tecavüzleri savaş politikalarının, militarizm ve tecavüzcü erkek egemen zihniyetin ürünüdür” dedi.

Barbaros, mahkeme kararına değdindi ve yaşanan tecavüz olaylarında mahkemeler tecavüzcüyü değil tecavüze uğrayanı adeta sorguladığını, AKP’nin erkek egemen yargısının kararını kabul etmeyeceklerini vurgulayarak, “Alınan utanç verici kararlara yenilerinin eklenmemesi için mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz” şeklinde sözlerine son verdi.

Kadınlar basın açıklamasında sonra sloganlar atarak Yoğurtçu Parkı’ndaki forum alanına doğru yürüyüşe geçti.

 

Yoğurtçu’da kadın forumu

Yoğurtçu Parkı’na gelen kadınlar burada mini forumla tartışmalar yürüttü.

Kadınlar gözaltına alınan, tutuklanan kadınlar için önlerine bir eylem koyarken, forumlarda kadın meselesi ve kadınlar bu forumlarda daha fazla söz sahibi olması gerektiği dile getirdi.

Ayrıca özellikle Gezi sürecinde daha fazla teşhir olan medyanın cinsiyetçi, homofobik diline karşı mücadele yürütmek gerektiği vurgulanarak kadınların yaşamın her alanında ve her zaman taciz ve tecavüzlere maruz kaldığı erkek egemen zihniye ile topyekün bir mücadelenin esas olması gerektiği dile getirildi.

 

“Kadınlar gözaltında cinsel işkenceye maruz kalıyor”

Tüm bu mücadeleyi sadece bir hukuk mücadelesi olarak değil, devletin erkek zihniyetine karşı bir mücadele olarak yürütmeliyiz” diyen kadınlar, Gezi direnişçilerinden gözaltı ve tutuklama terörüne maruz kalan kadınlara da değinerek; kadınların yalnızca bu saldırıyla değil gözaltı ve hapishanede cinsel işkencelerle karşılaştıklarına dikkat çekti.

Bu saldırılara karşı kadın dayanışmasını yükseltmek için Gözaltında Taciz ve Tecavüze Karşı Hukuki Yardım Bürosu ile ortaklaşa çalışmalar yürütüleceği vurgulanırken, 6 Temmuz Çarşamba günü bir eylem gerçekleştirileceği ve 8 Temmuz günü Çağlayan’da tacize karşı dava açılacağı belirtildi.

 

“Göçmen işçi kadınlar tacize uğruyor”

Forumda en dikkat çekici olan konuşmalardan biri de ev işçisi kadınlarla ilgili anlatılan taciz ve tecavüz vakaları oldu.

Bu konuda söz alan bir kadın ev işçiliği yapan göçmen kadınlar üzerine bir araştırma yaptıkları sırada “Hiç tacize maruz kaldınız mı?” sorusuna tüm kadınların “hayır” dediğini; “Eğer yaşaydınız eşinize, babanıza vs. söyler miydiniz?” sorusuna da “hayır” dediklerini söyledi.

Hemen hemen tüm göçmen işçi kadınların cinsel saldırıya uğradığına ama bunu gizlediklerine dikkat çeken konuşmacı, bu konunun önemli olduğuna dikkat çekti.

 

Eyleme düzenleyen kadın kurumları

Gökkuşağı Kadın Derneği, Sosyalist Kadın Meclisleri, EMEP’li Kadınlar, Halkevci Kadınlar, ÖDP’li Kadınlar, EHP’li Kadınlar, SDP’li Kadınlar, İKD’li Kadınlar, KESK’li Kadınlar, İHD Kadın Komisyonu, TMMOB İKK Kadın Komisyonu, İMECE Kadın Sendikası, Yeni Demokrat Kadın, Anarşist Kadınlar, İşçi Mücadelesi’nden Kadınlar

 

İstanbul YDK

 

Resimler için tıklayınız

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu