Güncel

Kadınlar H.İ için Valiliğin Taksim yasağını kırdı

taksim hiDenizli’de yakın bir akrabası tarafından tecavüze uğrayan 15 yaşındaki H.İ. için adalet isteyen kadınlar İstanbul’da eylem yaptı.

3 Mayıs günü Galatasaray Lisesi önünde toplanan Ezilenlerin Hukuk Bürosu, EMEP, SDP, Halkevi, İHD’den kadınlar ile Sosyalist Feminist Kolektif, Sosyalist Kadın Meclisleri, Özgür Genç Kadın, Gökkuşağı Kadın Derneği, İlerici Kadılar Derneği ve eyleme destek veren Yeni Demokrat Kadın, H.İ’nin 7 Mayıs günü görülecek davası öncesinde yapmayı planladığı eylemi İstanbul Valiliği’nin “Taksim civarındaki tüm yürüyüş vb. eylemlerin yasaklanması” kararına karşın yürüyüşünü yaparak Mis Sokağa ulaştı.

Kadınlar, slogan ve alkışlarla Taksim yasağını protesto ederken İstanbul Valisi Avni Mutlu’yu da istifaya çağırdı.

“Yaşasın kadın dayanışması”, “Tecavüzcü devlet hesap verecek”, “Jin, jiyan, azadi” ve “Vali istifa” sloganlarıyla yürüyen kadınlar, Mis Sokak girişinde oturma eylemi yaptı.

Yapılan basın açıklamasında “H.İ’ye tecavüz eden Ahmet Çınar hakkında Savcılığın hazırladığı iddianamede, tecavüzcünün suçu ‘tevil yoluyla ikrar ettiği’ni ifade etmiştir. İddianamedeki bu ifade ciddi bir sakınca içermektedir. ‘Tevil yoluyla ikrar’ isnat edilen suçun kabul edildiği, ancak karşı tarafın karşı koymasının bulunmadığı yani ‘rızasının bulunduğu’ anlamında yorumlanmakta olan bir hukuki ifadedir” denildi.taksim

Bir tecavüzcünün aklanmasına izin vermeyeceklerini vurgulayan kadınlar 7 Mayıs’ta Denizli’de görülecek olan mahkemeye katılım çağrısı yaptı. Eylem sloganlarla sona erdi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu