Güncel

Kadınlar 25 Kasım”yargılanacak”

H. Merkezi: Geçtiğimiz 8 Mart eylemleri kapsamında 1 Mart’ta gerçekleştirilen etkinlikte söylenen şarkılar, açılan posterler ve atılan sloganlar kadınların “yragılanması” gerekçesi sayıldı.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Dayanışma ve Mücadele Günü dolaysıyla etkinlikler devam ederken, Mersin’de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliğine katılan 6 kadın hakkında dava açıldı.

Diha’nın haberine göre HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ve HDP Milletvekili Nursel Aydoğan’ın da katıldığı 1 Mart’taki yürüyüşle ilgili 6 kadın hakkında “Örgüt propagandası yapmak” ve “Örgüte üye olmak” suçlamasıyla Mersin 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

Özgül Çamlı, Leyla Akgül, Gülbin Kolçelik, Nazan Dündar, Şerife Karabeğ ve Cansu Karataş’ın yargılanacağı davanın iddianamesinde, 8 Mart kutlamasında açılan posterler ve “Destana Kobanê” şarkısı “suç delili” olarak gösterildi.

İlk mahkeme 25 Kasım’da

Kadınlar 25 Kasım’da “yargılanacak” Özgül Çamlı, Leyla Akgül ve üniversite öğrencisi Cansu Karataş’ın “Destana Kobanê” şarkısını söylediği ve söyletildiği, Gülbin Kolçelik’in “Bijî berxwedana Kobanê” sloganı attığı, Nazan Dündar ve Şerife Karabeğ’in ise Paris’te katledilen Fidan Doğan, Leyla Şaylemez ve Sakine Cansız’ın posterlerini taşıdığı gerekçeleriyle açılan davanın ilk duruşması  25 Kasım’da görülecek.

Kadınların her birine “Örgüt propagandası”ndan 5 yıl, “Örgüt üyeliği”nden 10 yıl hapis cezası isteniyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu