Güncel

“Erkek devlet şiddetinin kaybedeni değil, direnişin adıyız”

İstanbul: Bugün (22 Kasım) Yeni Demokrat Kadın (YDK)’nın çağrısıyla Sarıgazi’de, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü kapsamında bir yürüyüş gerçekleştirildi.

 

Yürüyüş için Çağrı Market önünde toplanan kadınlar, “Erkek devlet şiddetinin kaybedeni değil, direnişin adıyız” yazılı bir pankart açarak Demokrasi Caddesi’ne yürüdü. Halkevci Kadınlar, HDK Kadın Meclisi, Demokratik Kadın Hareketi (DKH)’nin de destek verdiği eylemde, “Öz savunma haktır, kadınlar öz savunmaya” gibi sloganlar atıldı. Zılgıtlar ve sloganlar eşliğinde yürüyen kadınlar Demokrasi Caddesi’ne geldiğinde basın açıklaması gerçekleştirdi.

 

“Direnen ve hayatlarını savunan kadınlarız”

 

Basın açıklamasını okuyan YDK aktivisti Yağmur Ay, “Erkek şiddetine karşı hayatlarımızı savunmak için sokaklardayız” diyerek, 2015’in son on ayında, 236 kadının, erk-ek zihniyeti tarafından katledildiğini hatırlattı.

Son zamanlarda TC işbirliği ile DAİŞ çetelerinin sokaklarda estirdiği teröre karşıda kadınların sessiz kalmayacağına vurgu yapan Ay devamında şunları söyledi: “Bugün sokağa çıkma yasaklarıyla, ölümün işgal ettiği T. Kürdistan’ında Cizre’de, Silvan’da, Nusaybin’de, Varto’da, Sur’da yaşamları pahasına devlet şiddetine karşı hayatını savunan kadınlar için sokaklardayız.

Erkeklerin kadın düşmanlığına savaş açtıklarının altını çizen Ay, kadınları biate zorlayan zihniyete karşı direneceklerini ve hayatlarını savunmaya devam edeceklerini bildirerek, erkek şiddetine karşı sokakları terk etmeyeceklerini ifade etti. Basın açıklaması sloganlar ve zılgıtlar eşliğinde sonlandırıldı.

 


 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu