Güncel

“Kadını tecavüzcüsünden çocuk doğurmaya zorlayamazsınız”

7. Geleneksel Sarıgazi Halk Festivali kadınların eylemleri ile karşılandı.

Festival öncesi (14 Eylül) günü Sarıgazi demokrasi caddesinde kadın temalı fotoğraf sergisi açıldı. İlgi gren serginin yanı sıra birde sokak tiyatrosu gerçekleştirildi.

İlkel kominal toplumdan günümüze kadının yaşamı içerikli tiyatro Sarıgazi halkı tarafından ilgiyle izlendi.

Tiyatronun ardından akşam saat 19.00’da Demokrasi Caddesi Üçler Market önünde bir araya gelen Emekçi Kadınlar, DKH, SKM, YDK, Aka-Der Kadın Faaliyeti, ÖDKH ve Çıra Kültür Sanat Merkezi (Girişimi)Cinsel, Ulusal, Sınıfsal Sömürüye Karşı Sokağa, Eyleme, Özgürleşmeye” yazılı pankart açarak Demokrasi Caddesi’nde bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Yürüyüşte sıklıkla “Cinsel, ulusal, sınıfsal sömürüye son”,  “Kadınlar Devrimle Özgürleşecek”, “Vardık, Varız, Varolacağız”, “Kürtaj Haktır, Roboski Katliam”, “Jin Jiyan Azadi” sloganları atıldı.

Demokrasi Caddesi girişinde sona eren eylemin ardından kitle “Kürtaj, Savaş ve Kadın Emeğine Dönük Saldırılar” konulu panele katıldı.

Panele konuşmacı olarak Av.Sevinç Sarıkaya, BDP İstanbul İl Başkanı Asiye Kolçak, Tıbbi Asistan Ece Yılmaz ve THY direnişçileri Deniz Eray ile Özlem Altıok katıldı.

 

 “Hiçbir hak savaşılmadan kazanılmıyor”

Panelde ilk olarak konuşan Av. Sevinç Sarıkaya “Kürtaj ve Saldırıların Hukuki Boyutu”na değindi. “Hiç kimse bir kadını tecavüzcüsünün çocuğunu doğurmaya zorlayamaz” diyen Sarıkaya doğmamış çocuğun hakkını koruyan devletin varolan çocuklara nasıl baktığını hatırlattı rakamlarla ve sokakta yaşayan, kayıp, madde bağımlısı vs. çocukları örnek verdi.

Sarıkaya’nın ardından konuşma yapan THY direnişçisi Deniz Eray, THY’de kadına yönelik şiddet ve sömürüye değindi. Hemen her yolcu tarafından tacize uğradıklarını belirten Eray, bu saldırıların THY yönetimi tarafından görmezden gelindiği ve tacizde dahi müşterinin daima haklı olduğu ve buna uygun davranmaları istediğin belirtti.

THY direnişçisi Özlem Altıok ise bu konuya uygun açıklama ve örnekler vererek konuyu derinleştirdi.

Ardından sözü BDP İstanbul İl Başkanı Asiye Kolçak aldı. Kolçak önce THY işçilerini selamladı ve “hiçbir hak savaşmadan kazanılmıyor” dedi. Kürt kadınına yönelik saldırılara değinen çolak Kadının özgürlük mücadelesinde kadının önemli bir yerde durduğu belirtildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu