Güncel

“Kadın düşmanlarına meydan okuyoruz!”

Milyonları sokağa döken Gezi Parkı direnişinde asıl destanı yazanlar kadınlar oldu. Araştırma şirketlerinin yaptığı açıklamalarda dahi eylemlere katılanların % 50.9’unun kadın olduğu belirlemesi, artık yok sayılmak istemeyen kadının isyanının açık bir göstergesi olmuştur.

“Erkekliğin kitabını yazan” TC devleti de bu durumun farkında ve genel Gezi direnişi ile yaşadığı çaresizliği gözaltı ve tutuklama terörü ile bastırmaya çalışmış ve bu devlet teröründen kadınlar da nasibini almıştır.

Ancak her zaman olduğu gibi, erkek egemen devlet, kadını aynı zamanda cinsiyet kimliğini de hedef almış; gözaltında ve hapishane girişlerinde çıplak arama dayatmasıyla karşı karşıya bırakmış ve cinsel tacizde bulunmuştur.

Gezi direnişçisi kadınlarla dayanışma

Ankara’da ve İstanbul’da SKM’li kadınların gözaltında, İzmir’de YDK’lı Elif Kaya’nın Şakran Hapishanesi girişinde maruz kaldığı cinsel işkence ile Gezi direnişi süresince kadınlara yönelik cinsel saldırıları dün (6 Temmuz) Galatasaray Lisesi’nden Taksim Meydan’a yaptığımız bir yürüyüşle protesto ettik.

Aralarında Yeni Demokrat Kadınlar’ın da bulunduğu kadınlar, “AKP’ye ve polis şiddetine karşı direniyoruz. Cinsel tacize karşı sokaklardayız” pankartı açarak; “Gözaltında tacize tecavüze son”, “AKP tacizi, tecavüzü saklama”, “AKP’den, tacizci polisinden korkmuyoruz”, “Tacizci polis sokaktan defol”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Polisin tacizi kadınları susturamaz”, “Jin jiyan azadî”, “Tayyip kaç kaç kaç, kadınlar geliyor” sloganları eşliğinde, coşkulu bir şekilde meydana kadar yürüdük.

“Her yer Mısır, her yer direniş”

Demirören civarında; zılgıt, alkış ve düdük sesleri eşliğinde oturma eylemi gerçekleştirdik. Bu sırada Ankara, İstanbul ve İzmir’de yaşanan tacizlere dikkat çekilen konuşmalar yapıldı. Oturma eyleminin ardından sloganlar eşliğinde yeniden yürüyüşe geçtik.

Yürüyüş sırasında Mısır’da yaşanan halk ayaklanmasında ön saflarda bulunan kadınlara “Her yer Mısır, her yer direniş” sloganı ile dayanışma mesajı göndererek, ordu darbesini protesto ettik.

“Tacizsiz hava sahası”na polis engellemesi

Taksim Meydan’a gelindiğinde 2 TOMA’nın meydana mevzilendiğini görünce, “Tacizci polis, Taksim’den defol”, “Polis kaç kaç kaç, kadınlar geliyor” sloganları ile polis ambargosunu protesto ettik.

Polis araçlarının ve polisin bekleme yerinin önüne kadar giderek, burada oturduk. Barikatları “olay yeri” bandı çevreleyerek “Tacizsiz hava sahası” oluşturmak istedi. Ancak polis şefleri ve sivil polisler, “Şov yapmayın” diyerek bizi engellemek istedi. Bunun ardından basın açıklaması yaptığımız alanın etrafına şerit çekerek “Tacizsiz hava sahası” oluşturduk.

“Geceleri de, sokakları da, meydanları da terk etmiyoruz”

Burada kadınlar adına açıklama yapan Hande Yanar “Devletin, erkek silahı taciz ve tecavüz bedenimize doğrultulmuştur. Cinsel şiddetin devlet eliyle sürdürüldüğünü Kürt illerinden biliyorduk. Gezi’nin farkı ise, çok daha geniş bir kadın kitlesine uygulanması oldu” diye konuştu.

Gözaltında taciz ve tecavüzün hiçbir durumda meşruiyetinin olmadığını belirten Yanar, bazı kadınların gözaltında uğradıkları cinsel şiddet nedeniyle politik alanın dışında kaldığını ifade etti. Kadınların sessiz kalmayacağını ve hesap sormaya devam edeceğini belirten Yanar, “Peşinizi bırakmayacağız. Asıl siz bizden korkun. Geceleri de sokakları da meydanları da terk etmiyoruz” dedi.

“Meydanları terk etmiyoruz!”

Oldukça kitlesel ve coşkulu geçen eylemin polisi oldukça rahatsız ettiği ortadaydı. Eylemin ardından alanda kalan kadınları ve saat 19.00’da Taksim Dayanışması tarafından yapılacak eyleme erkenden gelerek su savaşı yapan kitleyi cop ve kalkanlarla İstiklal Caddesi’ne sürükledi. Bu sırada kendilerine dokunulmasına tepki gösteren kadınların tavırlarının ardından ellerini havaya kaldıran ve polis şeflerinden “oğlum dokunmadan…” gibi ikazlar alan çevik kuvvetin eylemden “etkilendiği” ortadaydı.

Yaklaşık 10-15 dakika sonra kadın-erkek, çocuk-yaşlı demeden kitleye saldıran polisin bu saldırısına karşı bizler de alandan ayrılmadık ve direnişçilerin arasında yerimizi aldık. Çünkü artık “meydanları terk etmiyoruz”!

İstanbul YDK

Resim galerisi için tıklayınız

Video izlemek için tıklayınız

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu