Güncel

Kadınlar; ”Mücadelemizle var oluyoruz”

H.Merkezi: Diyanet’in kadın ve çocuk düşmanı açıklamalarına tepki gösteren kadınlar, polisin tüm baskı ve engellemelerine rağmen Kadıköy’de yürüyüş yaptı, “Buradayız, Hayatın her alanında mücadelemizle var oluyoruz” mesajı verdi.

YDK’nın içinde olduğu kadın örgütlerinin çağrısıyla Süreyya Operası önünde bir araya gelen kadınlar, “Çocuk düşmanı fetvalarınız değil kadınlar kazanacak” yazılı pankart ile “Diyanet kapatılsın”, “Bu hayat bizimdir”, “Kadınlar kazanacak”, “Kadınlar birlikte güçlü” vb dövizler taşıdı.

Burada bir süre sloganlarla bekleyen kadınlar, polisin yürüyüşü engelleme çabalarına rağmen Mehmet Ayvalıtaş Parkı’na doğru yürüyüşe geçti. Yolu kapatarak yürüyen kadınlara polis bu kez kaldırımdan yürümeleri dayatmasında bulunu. Kadınlar bu dayatmayı da reddetti. Kadınlar ile polisler arasında arbede yaşanırken, “Kadınlar artık susmayacaklar, susmayacaklar, susmayacaklar” ve “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” diye haykıran kadınlar yolu kapatarak yürüyüşünü sürdürdü.

 

“Hayatlarımızın kuşatılmasına sessiz kalmayacağız”
Mehmet Ayvalıtaş Parkı’nda yürüyüşü sonlandıran kadınlar adına Selin Tok bir açıklama yaptı.

Selin, “Halktan toplanan vergilerle bütçesi oluşan hem de bütçesi 12 bakanlığı geride bırakan Diyanet bizden aldıklarıyla bizlerin hayatına müdahale etmeye devam ediyor. Bu ilk değildi, belli ki son da olmayacak. Çünkü bütün yaşamı din kurallarına göre düzenleme çabası yeni değil” dedi.

Kadın ve çocuk düşmanlığının Diyanet’le sınırlı olmadığını vurgulayan Selin, 4+4+4 eğitim sistemiyle kız çocuklarının okula devam etme oranının azaldığına dikkat çekti.

Selin, “İki çocuğu boşanmaya çalıştığı adam tarafından öldürülen Dilek defalarca mahkemeye başvurduğunu ama sonuç alamadığını isyanla anlattı. Adalet kadınlar için yine çalışmadı. Van’da erkekler ‘bayanlar için pembe otobüs’ diye imza topladı, imza verenler de erkekler oldu. Kadını günlük hayatın içinde ayıran, kapatan, sınırlayan uygulamalar il il belediyeler eliyle yayılıyor.” Şeklinde sözlerine devam etti.

Mücadele edeceklerine vurgu yapan Selin, bedenleri, hayatları ve hakları üzerine basarak inşa edilen bu düzeni kabul etmediklerini ve aile politikalarıyla, erkek şiddetiyle, din baskısıyla kadınların hayatının kuşatılmasına sessiz kalmayacaklarının belirtti.

Eylem,”Gelsin baba gelsin koca gelsin devlet gelsin cop; inadına isyan, inadına özgürlük”, “Jin jiyan azadi”, “Kadın yaşam özgürlük”, “Diyanet elini çocuklardan çek” sloganlarıyla son buldu.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu