Güncel

#BenDeNevin diyen kadınlardan eylem: “Nevin kravat takmadığı için mi iyi hal indirimi almıyor?”

#BenDeNevin diyerek yarın Isparta’nın Yalvaç ilçesinde görülecek Nevin Yıldırım davasına çağrı yapan kadınlar Kadıköy’de buluştu. Aralarında Yeni Demokrat Kadınlar’ın da olduğu kadınlar Nevin’e adalet isteyerek “Tüm dünyada ben de diyen kadınlardan güç alıyoruz ve kendi mücadelemizden kendi isyanımızdan güç alıyoruz” dediler.

Nevin Yıldırım davası yeniden görülüyor. Dava iyi hal indirimi ya da haksız tahrik indirimi uygulanmaksızın Yargıtay tarafından bozulmuştu. Bozulan davanın ilk duruşması yarın Isparta’nın Yalvaç ilçesinde görülecek. Dava öncesi; dünya üzerinde #MeToo olarak bilinen ve cinsel saldırıya uğrayan kadınların dayanışmasını anlatan slogana atıfta bulunularak #BenDeNevin diyen kadınlar Kadıköy’de buluşarak eylem gerçekleştirdiler.

 

Nevin kravat takmadığı için mi iyi hal indirimi almıyor?

Aralarında YDK’lıların da olduğu kadınlar Süreyya Operası önünde bir araya gelerek “#BenDe #MeToo 2018’de Nevin Yıldırım’a özgürlük” yazılı pankart açtılar. Sık sık “Nevin Yıldırım yalnız değildir”, “Erkek yargı tecavüzü aklama”, “Yaşasın kadın dayanışması”, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz”, “Tecavüzü aklama, suça ortak olma” sloganları atan kadınlar, Nevin’in 3 yıl boyunca maruz kaldığı tecavüze ses çıkarmadığı gerekçesiyle buna rızası olduğunu söyleyen ve Nevin’i mahkum eden erk-ek yargıya tepki gösterdiler.

Kadınlar “Kadın katillerine her türlü indirimi hak gören erkek yargının Nevin’in kararında bu indirimleri uygulamadığını görüyoruz. Ve soruyoruz: Nevin kravat takmadığı için mi iyi hal indirimi almıyor? Nevin 3 yıl boyunca tecavüze uğramasına rağmen kravat takmadığı için ne iyi hal indirimi ne de haksız tahrik indirimi alabiliyor” dediler.

 

“Tüm dünyada ben de diyen kadınlardan güç alıyoruz”

“Biz kadınlar ne istiyoruz biliyor musunuz? Hayatı istiyoruz, özgürlüğü istiyoruz, eşitliği istiyoruz, adaleti istiyoruz” diyen kadınlar sık sık hayatlarına sahip çıkan kadınları isimlerini anarak onlar ses çıkarma eylemleri yaptılar.

Konuşmalarında “Tüm dünyada ben de diyen kadınlardan güç alıyoruz ve kendi mücadelemizden, kendi isyanımızdan güç alıyoruz” diyen kadınlar Kadıköy sokaklarında sloganlar, alkışlar ve zılgıtlar eşliğinde Khalkedon Meydanı’na yürüdüler.

 

“2018; Nevin’in özgür kaldığı yıl olsun diye”

Burada kadınlar adına yapılan açıklamada “2017; bizler OHAL’in altında nefes almaya, sesimizi yükseltmeye çalışırken bir yandan tüm dünyada kadınların isyanı ve itirazını tecavüze, tacize, şiddete başkaldırarak #BenDe (#MeToo) demesinin yılı oldu” denildi, kadınların isyanına örnek olarak Nevin Yıldırım’ın yaşadıkları gösterildi.

Nevin’in davasının yeniden görüleceğini belirten kadınlar “2018 Nevin gibi şiddetin ve baskının karşısında önce susan, sonra isyan eden kadınların, bunun bedelini hayatlarıyla, özgürlükleriyle ödemeyecekleri bir yıl olsun diye… 2018; Nevin’in özgür kaldığı yıl olsun diye… Sesimizi, dayanışmamızı, isyanımız yanımıza alıp Yalvaç’a gidiyoruz” diyerek yarın görülecek davaya katılım çağrısı yaptılar.

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu