Güncel

Kadınlar Kadıköy’de savaşa karşı ses çıkardı!

İstanbul: Bugün Kadıköy Boğa’da, Barış İçin Kadın Girişimi, Kürdistan’da yapılan katliama karşı ses çıkarma eylemi gerçekleştirdi.

Aralarında Yeni Demokrat Kadın (YDK)’lıların da olduğu kadınlar Boğa’da toplanarak, “Cizîr’e tanığız barışın savunucularıyız” yazılı pankart arkasında Bahariye Caddesi’ne yürüdü. Yürüyüş boyunca kadınlar zılgıt ve yanlarında getirdikleri tencere, düdük ve çeşitli ses çıkarma aletleriyle Cizre için ses çıkardılar. Bahariye Caddesi’ne gelindiğinde burada barış koridoru oluşturan kadınlar burada Cizre’de tanık olduklarını anlattı.

Cizre’nin her yerinin 9 günlük sokağa çıkma yasağının izleriyle dolu olduğunu söyleyen kadınlar şunları anlattı: “Tanığız! Cizre’de ölen 21 kişinin büyük bir çoğunluğu keskin nişancılar tarafından öldürüldü. Tanığız! Cizre 9 gün boyunca abluka altında, ateş altında toplarla tanklarla bombalanarak yok edilmeye çalışıldı. Tanığız! Cizreli kadınlardan yaralılar için çağrılan ambulanslara ateş açıldığını, hiçbir şekilde evlere ulaşmalarına izin verilmediğini, beyaz önlük giyerek kendini kamufle eden keskin nişancıların ambulansla gelip yaralıları taradığını, doktorların çatışma başlar başlamaz hastaneyi terk etmek zorunda kaldıklarını ve ilaç dahi bulamadıklarını dinledik.”

“Sessiz kalmamızı bekleyenlere karşı ses çıkarıyoruz”

Etraftan geçen sivil faşistlerin sözlü tacizlerini kadınlar ses çıkarma eylemiyle bastırarak, “Nusaybin’de, Silopi’de, Silvan’da, Bismil’de, Sur’da çocuk, kadın, genç, yaşlı demeden katlediliyorken bizden bunlara karşı seyirci kalmamızı bekleyenlere karşı ses çıkarıyoruz” denildi.

Savaş çığırtkanlarının sesini bastıracaklarını vurgulayan kadınlar son olarak şu mesajı verdiler: “Savaşı durdurmak için barış mücadelemizi her yere yaymak için kadınlar olarak susmayacağız diyor ve ses çıkarıyoruz.”

Eylem alkışlar ve zılgıtlar eşliğinde son buldu.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu