Güncel

Kadınlar Kadıköy’de barış için ses çıkardı!

İstanbul: Barış İçin Kadın Girişimi, savaşa karşı ses çıkarma eylemi yaptı; kadınlar ellerindeki tencere-tavalarla, zılgıtlarla Kadıköy’de barış için yürüdü.

Saat 17.00’da Kadıköy Boğa Heykeli’nde bir araya gelen kadınlar, Kadıköy’ün ara sokaklarından Kadıköy-Eminönü İskelesi Meydanı’na yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüş güzergahı boyunca Kadıköy halkına savaşa karşı ses çıkarma çağrısı yapan kadınlar, İstanbul başta olmak üzere 14 ilde bugün barış için sokaklara çıktıklarını belirttiler. Kadınlar, Diyarbakır ve Suruç’un ardından başlatılan savaşla birlikte 43 günde 21 ilde 178 kişinin yaşamını yitirdiğine dikkat çektiler.

Barışta ısrarcı olduklarını söyleyen kadınlar, devlete çağrı yaptılar: “Savaştan vazgeçin. Diyalog ve müzakere için uğraşın. Kadınlar olarak savaşa, savaş tezkerelerine, sınıriçi-ötesi operasyonlara karşı ses çıkarıyoruz

Daha fazla kadına yönelik şiddet, taciz, tecavüz ve ölüm anlamına gelen savaşa izin vermeyeceklerini vurgulayan kadınlar, tüm kadınlara da yükseltilen barış sesine ses katma çağrısında bulundular. Yürüyüş Kadıköy halkı tarafından alkışlarla desteklenirken, İskele Meydanı’na varılmasıyla burada oturma eylemiyle yürüyüş son buldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu