Güncel

“Kadınlar isyanda, Sur içi ayakta”

Amed:Biji Berxwedana Surê” diyen bine yakın kadın dün (6 Şubat) Amed’te biraraya geldi. “Ölümden değil yaşamdan yanayız” kampanyası ile devletin T. Kürdistanı’ndaki abluka ve katliama dikkat çeken kadınlar Amed’ten abluka altındaki Sur, Nusaybin, Cizre ve Silopi’ye ses verdi.

 

Türkiye’nin birçok ilinden Amed’e yola çıkan ve aralarında Uşak, Didim, İzmir, İstanbul, Ankara, Dersim, Elazığ’dan Yeni Demokrat Kadınlar ve YDG’li Kadınlar’ın aralarında olduğu yüzlerce kadın polisin tüm engellemelerine rağmen öğle saatlerinde Amed Sümerpark’ta Amedli kadınlarla slogan ve zılgıtlarını buluşturdu.

Bugün Sur’a yapılan yoğun bombardıman altında şehre giren kadınlar Sümerpark girişinde buluşarak parkın merkezine doğru “Biji yekitina jinan”, “Biji Berxwedana Surê”, “Kadınlar isyanda, Sur içi ayakta” vb sloganlar eşliğinde yürüyüşe geçti. Kadınların öfke ve coşkusu bombardımana tutulmuş Sur’a kadınlardan selam oldu.

 

“Yaşama sahip çıkanlarla omuz omuza savaşın tanığıyız”

Nöbet çadırına varan kadınları karşılayan Amed Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Gülten Kışanak kısa bir konuşma ile selamladı. Ardından kadınlar adına Kürtçe-Türkçe basın açıklaması okundu. Yapılan açıklamada Eylül ayında “Biz kadınlar Cizre’nin tanığıyız” dedikten sonra çok fazla abluka ve ölüm görüldüğü, yüreklere çok acı eklenerek bugüne gelindiği dile getirdi.

Kadınlar, ölüme karşı “Barışa 1000 Kadın olduklarını” ve bu vahşeti kabul etmediklerini ifade ederek, “Biz hayatına sahip çıkmanın ne demek olduğu iyi bilen kadınlar olarak bugün burada yaşama, yaşam alanlarına sahip çıkanlarla omuz omuza savaşın tanığıyız” diyerek açıklamasını sonlandırdı.

 

“Devlet katliamla zafer elde edemeyecek”

Açıklamanın ardından konuşan HDP milletvekili Çağlar Demirel devletin bir yaşam koridoru açmadığını, Cizre’de bir Madımak yaşatıldığını belirterek, “Biz onlara canlı kalkan olmaya hazırız” dedi. Demirel, devletin hiçbir zaman katliamla zafer elde edemediğini ve edemeyeceği dile getirdi. Demirel’in ardından KJA sözcüsü Ayla Akat Ata Devlete ve erkek egemen zihniyete karşı, onlara utanın demek için buradayız” şeklinde bir konuşma yaptı.

Kadınlar açıklamaların ardından forum için kapalı alana geçti. Kadınların programı direniş nöbetlerinin gezmek üzere oluşan heyetler ve özyönetim üzerine yapılacak forum yapmak üzere ikiye ayrıldı. Etkinliklerin ardından kadınlar akşam saat 19.00’da ses çıkarma eylemiyle, slogan ve zılgıtlar eşliğinde uğurlandı.

 


 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu