Güncel

“Kadınlar iradesine sahip çıkıyor”

HDP İstanbul İl Kadın Meclisleri “Kadınlar iradesine sahip çıkıyor, özgürlüğü için direniyor” şiarıyla HDP İstanbul İl binası önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

HDP İstanbul İl Kadın Meclisleri, Galatasaray Lisesi önünde gerçekleştirmek istediği “Kadınlar iradesine sahip çıkıyor, özgürlüğü için direniyor” şiarlı basın açıklaması polis engeline takıldı.

Polisin izin vermediği basın açıklamasını kadınlar, HDP İstanbul İl binası önünde gerçekleştirdi. İlk sözü alan HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Esengül Demir, “HDP’li kadınlara yönelik özel bir uygulama var. Kadın kurumlarına yönelik baskılar ve kadınların siyasette engellenmeye çalışılması, vekilliklerinin düşürülmesi, belediye eş başkanlarının tutuklanması HDP’ye olan özel baskıların göstergesidir.  Bizler bu mücadeleyi topyekûn sürdüreceğiz. Hem vekilliklerin, hem üyeliklerinin düşürülmesi bunun göstergesidir. Kadın siyasetçilere yönelik özel bir baskı var. Israrla her seferinde tekrar ediyoruz. Figen eş başkanımız ve vekilimizdir. İktidarın onu yok sayması hiçbir şey ifade etmemektedir. Mücadelemiz özgür, eşit koşullar yaratılana kadar devam edecektir” dedi.

Basın açıklamasını HDP İstanbul Kadın Meclisi Sözcüsü Nazlı Andan okudu. Toplumsal muhalefettin önünü açtıklarını ifade eden Andan, “Kasım 2016’dan 8 Mart ve Newroz’a oradan Hayır kampanyasına ve 1 Mayıs’a uzanan süreçte Türkiyeli ve Kürdistanlı kadınlar olarak ortaya güçlü bir irade koyduk. Toplumsal muhalefetin önünü açtık. Çığ gibi yağan kötülüklerle en küçük hücrelerine kadar dumura uğratılmaya çalışılan özgürlükçü eşitlikçi toplumsal dinamiklerin önünü açtık” dedi.

HDP Eş genel Başkanı Figen Yüksekdağ ve kadın vekillere yonelik saldırılara da değinen Andan, “Eş Genel Başkanımız Figen Yüksekdağ   HDP’ ye ve kadın politikasına verdiği emekle, yoğun saldırılar altında direngen ve dik  duruşuyla, bulunduğu her alanda erkek egemenliğine karşı verdiği mücadele, çevresine yaydığı coşku ve cesaretle, Rojava Kadın Devrimi’ne hiç ikirciksiz verdiği destekle hepimizin dostu ve yoldaşı olmuştur. Türkiyeli bir devrimci, sosyalist kadın olarak verdiği emekle Türkiyeli ve Kürdistanlı kadınlar arasındaki bağları güçlendirmiştir. Mücadelemizin ortak değeridir” şeklinde konuştu.

Andan son olarak şunları ifade etti: “AKP ve Saray, Nursel Aydoğan’ın vekilliğini, Figen Yüksekdağ’ın vekilliğini, partimize üyeliğini düşürerek, Kadın Meclisi sözcümüz Besime Konca için yeniden ve yeniden tutuklama kararı çıkartarak, vekillerimizi il ilçe ve belediye eş başkanlarımızı tutuklayarak onların emeğini, değerini yok edemez, onları mücadele alanlarından, belleğimizden silemezsiniz.Bu çıplak erkek şiddetine cevabımız her alanda irademize sahip çıkarak Figenleşmek, Nurselleşmek ve Besimeleşmek olacaktır.” diye konuştu. Açıklama “Figen Yüksekdağ irademizdir”, “Jin Jiyan azadi”, “Anayız barıştan yanayız”, “Susmuyoruz korkmuyoruz itaat etmiyoruz”, “Yaşasın kadın dayanışması” sloganları atılarak açıklama son buldu.

Diyarbakır’da ise HDP il binasında basın toplantısı düzenlendi.

“Kadın siyaseti engellenemez, kadın mücadelesi yargılanamaz” pankartının açıldığı toplantıda açıklamayı HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Gülşen Özer okudu. Özer, “AKP ve Saray, Nursel Aydoğan’ın vekilliğini, Figen Yüksekdağ’ın vekilliğini, partimize üyeliğini düşürerek, Kadın Meclisi sözcümüz Besime Konca için yeniden tutuklama kararı çıkartarak, vekillerimizi il ilçe ve belediye eş başkanlarımızı tutuklayarak onların emeğini, değerini yok edemez, onları mücadele alanlarından, belleğimizden silemezsiniz. Bu çıplak erkek şiddetine cevabımız her alanda irademize sahip çıkarak Figenleşmek, Nurselleşmek ve Besimeleşmek olacaktır” dedi.

Van’da da kadınlar, DBP il binası önünde bir araya gelerek, basın açıklaması yaptı.
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu