Güncel

Kadınlar “Bu sokaklarda tecavüz var” diyerek eylem çağrısı yapıyor

Kadıköy’de bir iş hanında tuvaleti göstermek ve yardım etmek bahanesiyle bir kadına tecavüz eden garson, suçunu kabul etmeyerek kendini “aklamaya” çalıştı. Yoğurtçu Kadın Platformu’nun çağrısıyla kadınlar “Bu sokakta ve her yerde taciz var, tecavüz var” diyerek 26 Mayıs Cuma günü saat 21.30’da Kadıköy Mehmet Ayvalıtaş’da buluşarak olayın yaşandığı çaycıya yürüyecek.

“Geceleri de, Sokakları da, Meydanları da TERK ETMİYORUZ! Biz kadınlar her yaşta, her konumda, her meslekte; evde, işte, okulda, sokakta her yerde ve her saatte erkeklerin cinsel taciz ve saldırılarına maruz kalabiliyoruz. 20 Mayıs Cumartesi gecesi yanı başımızda, her gün yürüdüğümüz Kadıköy Osmanağa Mahallesi’nde oturduğu çaycıda tuvaletin yerini soran bir kadına, çaycının çalışanı tecavüz etti; yakındaki iş hanında bulunan tuvaletin yerini gösterme bahanesiyle takip ederek. Erkek- devletin tecavüzcüleri koruyan tavrı, kadınları kamusal alanlardan uzaklaştırmaya yönelik söylemleri ve tecavüze uğrayan kadınları suçlu gösterme çabası kuşkusuz ki tecavüzü meşrulaştırmaya yarıyor; erkeklere tecavüz suçunun cezasız kalabileceğini söylüyor. Fakat #TecavüzMeşrulaştırılamaz!

26 Mayıs Cuma akşamı saat 21:30’da Kadıköy Mehmet Ayvalıtaş Meydanı’nda (eski havuz) buluşuyor, sokakları hep birlikte dolaşarak gecelerin de meydanların da bizim olduğunu ve asla terk etmeyeceğimizi gösteriyoruz. Olayın yaşandığı Osmancık Sokak’ taki çaycıya yürüyüp “BU SOKAKTA TECAVÜZ VAR” diyoruz. Sokaklarda erkek şiddetinin normalleştirilmesini ve bu olayda olduğu gibi tanık olup da duyarsız kalanların karşısında olduğumuzu belirtiyoruz. Çünkü susmak suça ortak olmaktır. Herkesi şiddete tanık olduğunda izlemek yerine müdahale etmeye çağırıyoruz!

Bu sokakta ve her yerde taciz var, tecavüz var, şiddet var.

Bağır herkes duysun, erkek şiddeti son bulsun!”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu