Güncel

Êlîh’teki sistematik cinsel saldırı karşısında herkes suskun kaldı

Batman’da (Elîh’te) 14 yaşındaki bir çocuğun gebeliği sonrası yüzlerce çocuğun aynı cinsel saldırıya maruz kaldığı ve bunun yaygın bir şekilde bilinmesine rağmen kentte birçok kişinin “kör sağır dilsizi” oynadığı ortaya çıktı.

Batman’da 14 yaşındaki çocuk, çalıştığı iş yerinin sahibi tarafından sistematik   istismara ve fuhuşa zorlandı. Çocuğun ifadesi ile Batman’da onlarca çocuğun fuhuşa zorlandığını, yüzlerce erkeğin bu istismarın “fail”i olduğunu, cinsel saldırının faillerinin kentte tanınan bilinen kişiler olduğu ve birçok kişi tarafından bilmesine rağmen bugüne kadar gizlendiği, gizlenmeye çalıştığı ortaya çıktı. Kentte özellikle politik ailelerin çocuklarını hedef alan kişilerin onlarca çocuğu fuhuşa zorladığı ifade edilirken diğer taraftan tüm bunlar bilinmesine rağmen kent bu gerçeğe karşı sessizliğe büründü. Saldırıyla ilgili diğer bir önemli nokta ise saldırıdan sorumlu sadece 3 kişi tutuklanması, gözaltına alınan 30 kişinin ise kefaletle serbest bırakılması oldu.

Çocuklara dönük istismarda bunlar gibi onlarca “detay” dikkat çekiyor.

Gazete Sujîn tarafından araştırılan çocuklara dönük istismarın ilk davası görülürken, sadece 3 kişi tutuklandı ancak dosyaya gizlilik kararı getirildi. Gözaltına alınan birçok kişinin kefaletle serbest bırakılması, serbest bırakılanların kentin zengin, “tanınan”, “nüfuzlu” aileleri olması ve bu kişilerin özel olarak korunmaya çalışıldığına olan işareti kuvvetlendiriyor. Keza çocukların yaşadığını köşesine taşıyan Batman yerel gazetesi muhabiri Hatice Türkan’ın, “Haber takibini yapmak için çırpınmamıza rağmen, ne yazık ki gerekli bilgilere ulaşamadık. Tanınmış şahısların olduğu için dosyada gizlilik kararı alınmış olmalı ki, yeterli bilgilere ulaşamadık. Çareyi baroyu aramakta bulduk” şeklindeki sözleri bunu doğrular nitelikte.

Politik ailelerin çocukları hedef alınmış

Saldırının arkasında büyük bir “çetenin” olduğu tartışılırken, politik ailelerin çocuklarının özel hedef alınması ise başka dikkat çekici bir nokta, diğer taraftan çocuklarının istismar edildiğinin aileler tarafından bilinmesine rağmen ailelerin “sessizliğini” koruması ise ortada ciddi tehditler olduğunu gösteriyor.  14 yaşındaki çocuğun hastaneye gitmesiyle cinsel saldırının ortaya çıkmasının ardından çocuğun ailesi hiçbir eşyasını almadan kenti terk ederken, ailelerin kendilerini korumak için duruma sessiz kaldığı gözlemleniyor.

Kente hakim olan bu çetenin aynı zamanda yine Batman’da var olan uyuşturucu çetesi ile de bağlantılı olduğu ve bu çocukların uyuşturucuya alıştırılarak kendilerine bağımlı hale getirilmeye çalışıldığı öne sürüldü. Bu kişilerin politik ailelerin çoğunlukta yaşadığı Petrol, Cudi, Bağlar ve Bayındırlık mahallelerindeki kız çocuklarına yöneldiği de dikkat çekti. 14 yaşındaki çocuğun maruz kaldığı saldırıyı Y.Ç ve S.Ç tarafından yapıldığı bu kişilerin mahallelerin farklı noktalarında açtıkları işyerleri, evlerle bunu sistematik hale getirdiği, çocukları istismar sırasında çektikleri videolarla tehdit ettikleri ve bu videoları sattıkları edinilen bilgiler arasında.

Diğer taraftan bu kişilerin birinin oğlunun özel harekât polisi olması dikkat çekici diğer bir noktayı oluşturuyor.

 

Yüzlerce çocuğun yaşadığı cinsel saldırıyı uzun uzun Gazete Sujîn’in araştırmalarını dikkate alarak detaylandırmaya çalıştık. Düşünün ki yüzlerce çocuk bu istismarı sistematik bir şekilde yaşıyor ve bu da kentin “nüfuzlu” aileleri tarafından gerçekleştiriyor, aileler bunu bilmesine rağmen aldıkları tehditlerden kaynaklı sessiz kalıyor. Koca kent uzun süredir “kör-sağır-dilsizi” oynuyor. Üstelik istismarda özel hedef seçilen politik ailelerin çocukları, saldırıyı gerçekleştirenler ya AKP’ye yakın, ya polisle öyle ya da böyle ilişkisi var ama kimse sessizliğini bozmuyor. Çocukların yaşadığı cinsel saldırıyı polis dahil herkes bilmiyormuş gibi davranmış. Kadın gazetecilerin çabası sonucu gün yüzüne çıkan bu sistematik istismarda tüm kadın örgütleri, sendikalar, duyarlı kesimler çocukların yaşadığı bu istismarın takipçisi olmalıdır.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu