Güncel

“Kadın yaşamın her alanında başat güçtür!”

H. Merkezi: Rojava Ekonomik Kalkınma Merkezi’nden Berivan Hisên, 8 Ekim’de Efrîn’de düzenlenen Efrîn Kantonu 1 Ekonomi Konferansı’nı ANHA’ya değerlendirdi. Kadınların konferansa katılım oranlarının yüzde 50’yi bulduğunu belirten Hisên, kadınların konferansa düşünceleriyle de büyük güç kattıklarını söyledi. Konferansta çok güçlü ve yoğun tartışmalar geliştiğini ifade eden Hisên, kadının toplumsal ekonominin geliştirilip yaygınlaştırılmasında ve kantonun ekonomik kalkınmasında oynayacağı rolün de detaylı olarak ele alınıp önemli kararlaşmalara gidildiğini kaydetti. Hisên, “Kadın toplumsal yaşamın her alanında olduğu gibi bölgenin ekonomik kalkınmasında da başat güçtür” ifadelerinde bulundu.

“Kadın kooperatifleri geliştirilecek”

Konferansta ekonomi projelerinin nasıl tarihsel toplumsal zemine dayandırılacağının da oldukça kapsamlı değerlendirildiğini dile getiren Hisên, “Tarım bir kadın keşfidir. Ev idaresini eline alan kadın, ekonominin de ilk yaratıcısıdır. Günümüzde bu rolünü yeniden canlandırmak istiyoruz” şeklinde konuştu. Konferansta toplumsal ekonomi projelerinde kadınların nasıl aktif rol alacağının ve topluma nasıl daha faydalı olabileceğinin ele alındığını kaydeden Hisên, önümüzdeki süreçte kolektif toplumsal ekonominin temel ayaklarından olan kendine yeterlilik ve kadın kooperatiflerinin geliştirilip yaygınlaştırılmasının planlandığını söyledi.

“Ekonomik tüm faaliyetlerde aktif rol oynayacağız”

Hisên, özellikle ev ekonomisi, kadın atölye ve işletmeleriyle kooperatiflerinin kurulmasına dönük somut projelerin yanı sıra özellikle köy kadınlarının ekonomi faaliyetlerinin de tartışılarak önemli bir yoğunlaşma sağlandığını söyledi. Kadınların kendi icatları olan ekonomi alanında eğitilmesi ve bilimsel düşünce düzeylerinin yükseltilmesinin önemine dikkat çeken Hisên son olarak şunları belirtti: “Kadınlar olarak, tarihsel süreç içerisinde erkek egemen zihniyetin gasp ettiği haklarımızı geri alabilmek ve toplumsal ekonomiyi geliştirebilmek için ekonomik tüm faaliyetlerde daha aktif rol oynamalıyız.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu