Güncel

Kadın tutsaklardan Suruç için ortak açıklama

H. Merkezi: Bakırköy Kadın Hapishanesi’nde tutulan kadın tutsaklar Suruç Katliamı’nı kınamak için ortak bir açıklama yaparak “Dört duvar arasından bizler de sözümüzü söylüyoruz; katilleri ve işbirlikçilerini tanıyoruz. Katliamın hesabını soracağız” dediler.

Pirsûs (Suruç) Katliamı’na dönük tepkiler sürüyor. Bakırköy Kadın Hapishanesi’nde bulunan kadın tutsaklar katliama karşı öfkelerini ortaklaştırarak bir açıklama yayınladılar. MLKP, MKP/MKB,PKK-PAJK, TİKB, TKEP/L ve TKP/ML davası tutsakları yaptıkları açıklamada “Kaçıncı aşıyoruz acının duvarlarını? Bedenimizi yakan ateşten rüzgar kaçıncıdır yüreğimizi çığlık çığlığa tutuşturuyor? Kaçıncıdır öfkemiz bileniyor, söz veriyoruz devrim bakışlılarımıza? Kaçıncıdır sığmıyoruz duvarların arasına, YEMİNLER EDİYORUZ?” diyerek öfkelerini dile getirdiler.

“… Amed, Kobane ve Pirsûs… Acının şahikasındayız artık. Rojava Devrimi’nin ateşiyle kuşanan Arin’den İvana’ya, Rubar’dan Eric’e, Paramaz’dan Jonston Ashley’e, Halil’e ölümsüzleşen yoldaşlarımızın aydınlattığı yoldan ilerleyerek birlikte mücadele yaşam buluyor” dediler.

 

“Devrim bakışlılardan korktular”

Kobane’yi birlikte savunduk birlikte inşa edeceğiz’ kararlılığıyla Suruç’a ulaşan Sosyalist Gençler’in vahşice katledilmeleri öfkemizi büyütüyor” diyen tutsak kadınlar, “Rengarenk oyuncaklarla, defterler kalemlerle, fidanlarla Kobanê’ye gülüşler katmak isterken katledildiler. Kalemlerden oyuncaklardan korktu katiller ve onların işbirlikçileri. Birleşen düşlerden, devrim bakışlılardan korktular” şeklinde açıklamalarını sürdürdüler.

 

“Cevabımız devrim düşlerini gerçekleştirmek olacak”

Dört duvar arasından bizler de sözümüzü söylüyoruz; katilleri ve işbirlikçilerini tanıyoruz. Katliamın hesabını soracağız. Cevabımız sonsuzluğa uğurladıklarımızın ördüğü dayanışmayı büyütmek olacak. Cevabımız devrim düşlerini gerçekleştirmek olacak. İnanıyoruz ki, gün gelecek oyuncaksız çocuk kalmayacak” diyen tutsaklar, açıklamalarını başsağlığı ve direniş sözüyle sonlandırdılar:

Bu duygularımız ve inancımızla, başta ESP ve SGDF’li dostlarımız, yoldaşlarımız, şehit aileleri, Suruç halkı olmak üzere tüm Türkiye halklarının başı sağolsun. Yaralılara acil şifalar diliyoruz. Halklarımızın öfkesini, direncini nerede olursak olalım büyüteceğimize söz veriyoruz.

Tutsak kadınlar yaptıkları açıklamada şu şiiri de paylaştılar.

 

Haber değil,

Ateşten bir rüzgar bu

Sevdanın şafaklarını dağlayan

Ey ruhumdaki şaşkın çığlık

Öfkemdeki çılgın tomurcuk,

Bilmez misin, BİL-MEZ-Mİ-SİN

Acının duvarları aşılmıştır.

 

Ş. Tamer

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu