Güncel

Günay’ın dostları: “Gülerek savaşanları hiçbir güç yok edemez”

H. Merkezi: TC devletinin operasyon dalgası sırasında İstanbul-Bağcılar’da infaz ettiği Halk Cephesi üyesi Günay Özarslan için Ankara Hapishanesi’ndeki tutsak Partizan dostları bir açıklama yaparak, “Gülerek savaşanları hiçbir güç yok edemez” dediler.

Ankara Kadın Hapishanesi’nde tutulan tutsak Partizanlar, İstanbul-Bağcılar’daki evinde polis baskını sırasında katledilen Halk Cephesi üyesi Günay Özarslan’ı andı. “Onu daha birkaç yıl önce marşlarımızla dışarı uğurlamıştık. Çıkar çıkmaz kavganın en sıcak yerine koşacağından emindik” diyen tutsak Partizanlar, “Bu haber yürek yangınımıza yeni yangınlar ve öfkeler ekledi” dediler.

 

“Bizi asıl buluşturan birlik ve dayanışma”

Tutsak kadınlar, Özarslan ile ilgili paylaşımlarını şu şekilde aktardılar: “İnsanı insandan yalıtarak örgütlü yaşamı, kolektif bilinci parçalamayı amaçlayan hapishaneler bizi buluşturmuştu. Aynı hücrelerde kalmasak da Ankara Kadın Hapishanesi duvarları bizi birleştirmişti. Hastane ve mahkeme yollarında sınırlı sayıda karşılaşmamızı saymazsak birbirimizi görebildiğimiz pek söylenemezdi. Bizi asıl buluşturan birlik ve dayanışma ile kurduğumuz yaşamlarımızdı. Direnişte, şehit anmalarında, etkinlik ve protestolarda, disiplin ‘cezaları’nda buluştuk. Devrimci dayanışmayı örerken çatılardan duvarlardan aşırarak birbirimize ulaştırdığımız notlarımız iletişim araçlarımız oldu. Bu yüzden tredmancıların iletişim ‘cezaları’ dahi bizi engelleyemedi.

 

“Günay’ın gülümsemesini silemezler”

Böylesi sınırlı koşullarda birbirimizi tanımakta eksik kalacağımız düşünülebilir. Ama zindandaki tutsak, dostun da düşmanın da apaçık önündedir. Her temas bu yüzden büyük izler bırakır” diyen tutsak kadın Partizanlar, “Günay’dan bize kalan bütün izlerde ise kocaman kocaman gülümsemeler vardı. Yaşadığı, yaşadığımız hiçbir saldırı onun bu gülümseyişini yok edemedi. Bu yüzden şehit düştüğünü öğrendiğimizde bizim de yüzümüzü bir tebessüm kapladı. Gözlerimizdeki nem, bilincimizdeki öfke gülüşümüze eşlik etti. Çünkü Günay’ın gülümsemesini katliamcıların da silemeyeceğinden emindik” diyerek katil TC’ye tepki gösterdiler.

 

“Hoşça kal dost Günay…”

Onun gülümsemesinde dünyayı kucaklamaya yetecek emekle yoğrulmuş bir yaşam vardı. Militanlığı ve mütevazılığı ile düşmanın korkusu olduğu belliydi. Katline ferman bundan yazıldı. Gülerek yaşayan ve gülerek dövüşenleri hiçbir gücün yok edemeyeceğini onlar da biliyordu. Günay tüm bunları kanıtlayarak ölümsüzleşti” diyen tutsak kadın Partizanlar, açıklamalarını şu şekilde sonlandırdılar:

Tahliye olanlar için söylediğimiz geleneksel marşı onunla vedamızda da söylemiştik. Marş; ‘Hoşça kalın dostlarım’ diyordu. ‘Sizi canımda, canımın içinde, kavgamı kafamda götürüyorum’. Dışarıdaki kavgaya da marştaki sözler gibi katılacağı belliydi. Şehitlerimizin yolunda bu şekilde yürümek ona çok yakıştı. Şimdi biz geride kalanlara da kavganın töresine uymak düşüyor. Günay’ı o güzel gülüşü ile yaşatacağız. Ve katillerinden hesabını soracağız.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu