Güncel

Kadın tutsaklar: “Figen Yüksekdağ yalnız değildir!”

H. Merkezi: Geçtiğimiz haftalarda Star gazetesinin yaptığı haberle Figen Yüksekdağ’ı hedef göstermesinin ardından Ankara Kadın Kapalı Hapishanesi’nden TKP/ML ve MLKP dava tutsakları ortak yaptıkları açıklama ile “Figen Yüksekdağ yalnız değildir” dediler.

AKP’nin yayın organı Star gazetesinin devrimcilere ve kadınlara olan yeminli düşmanlığını sürdürdüğü belirtilen açıklamada “Hele de politik yaşamda özneleşmiş kadınlara hiç tahammülü yok” denildi.

Cinsiyetçi saldırgan dilini kullanan Star gazetesinin bu saldırısının Figen Yüksekdağ şahsında tüm ilerici, devrimci kadınlara yapıldığını ifade eden kadın tutsaklar, “Star gazetesini çileden çıkaran Yüksekdağ’ın katil, tecavüzcü DAİŞ hakkında konuşmuş olmasıydı. Bu cellatlara karşı Rojava’yı savunalım, umudu büyütelim diyordu. DAİŞ’e kucak açan, besleyen AKP’nin çarkına çomak sokuyordu. Star gazetesi de DAİŞ’e ikiz kardeşi olarak kadın düşmanlığı bir kez daha dillendirdi” şeklinde saldırının nedenini açıkladı.

Açıklamanın devamı şu şekilde: “Figen Yüksekdağ kadınların yoksulun en yoksulu olduğu, eğitimsiz bırakıldığı, çocuk yaşta evlendirildiği, yaşam boyu evlilik içi tecavüze uğradığı, sayısız kadının en yakınındaki erkekler tarafından öldürüldüğü bu coğrafyadaki tüm kadınları için en önde savaşan bir neferdir Bu sistemin yarattığı bataklıktakilerin anlayamayacağı kadar onurlu ve yürekli bir mücadele vermekte ve buna uygun bir yaşam sürmektedir. Star gazetesi ve efendilerini çileden çıkartan da budur.

Star gazetesi gibiler ne Figen Yüksekdağ’ın ne de başka bir devrimci kadının adını kirli ağızlarına alamazlar! Buna izin vermeyeceğiz!

Başta ilerici devrimci kadınlar olmak üzere bütün kadınlara çağrımızdır. Erkek egemen sisteme ve onun yarattığı her türden erkekliğe karşı susmayalım! Erkek egemenliğinin politik kadınlar için kurtlar sofrası kurduğu her yerde, en önde yürümeyi başarmış devrimci kadınlarımızı yalnız bırakmayalım. Evlerden çıkarak, politik yaşama daha fazla katılarak örgütlü gücümüzle erkek egemen sisteme savaş açalım.

Biz Ankara Kadın Kapalı Hapishanesi devrimci tutsakları olarak kadın yoldaşlarımızla hep omuz omuza olmakta, kadın devrimini büyütmekte kararlıyız. Figen Yüksekdağ’a ve tüm kadınlarımıza dil uzatanlar karşılarında her zaman bizleri bulacaklardır.

Figen Yüksekdağ yalnız değildir!

Jin jiyan azadi!

Yaşasın kadın dayanışması!

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu