Güncel

Jesca için adalet çağrısı

H. Merkezi: Geçtiğimiz yıl, Eylül ayında Uganda’lı Jesca Nankabirwa  öldürülmesiyle  Türkiye’de yaşayan kağıtsız göçmen kadınların maruz kaldıkları cinsel şiddet su yüzüne çıktı.  Jesca’nın katili halen tutuklu ve Jesca için adaletin gerçekleşmesi ve bütün göçmen kadınlara cinsel şiddetin durdurulması talebiyle, Sınır Tanımayan Kadınlar tüm kadınlara 9 Temmuz Perşembe günü, saat 11.00’da Çağlayan Adliye Sarayı’nda 13. Ağır Ceza mahkemesinde olma çağrısı yaptı.

Uganda’lı Jesca Nankabirwa’nın öldürülmesi göçmen kadınların maruz kaldığı ayrımcılığın en vahim örneklerden sadece biri olduğu belirtilen çağrı metninde, “Yoksulluk ve savaşın göçe zorladığı kadınlar, ayrımcılık ve kötü muameleye, ucuz ve güvencesiz çalışmaya v erkeklerin cinsel şiddet ve tacizine maruz kalıyorlar.  Şiddete uğrayan Türkiyeli kadınların sadece yüzde 11’inin destek almak için güvenlik kuvvetlerine başvurduğu bu ülkede, kağıtsız yaşayan göçmen kadınlar sınır dışı edilme korkusu ile yaşadıkları cinsel tacizi ve tecavüzü şikayet etmeye bile cesaret edemiyor” dendi.

Jesca bu ülke yasalarının değersizleştirdiği, göçmen bir kadın olduğu için öldürülmüştü. Jesca gibi yüzlerce kadın her gün aynı baskı ve yaşam tehdidi ile karşı karşıya var olma mücadelesi veriyor” denilerek devam eden metin, Jesca’yı öldüren kişinin cezasız kalmaması; acil olarak, Türkiye’de yaşayan göçmen kadınların cinsel şiddete uğradığında başvurabileceği, güvenlik kuvvetleri dışında, sivil, çok dilli bir kriz merkezi kurulması; sınırdışı edilme korkusu olmadan sağlık, barınma ve hukuki destek sağlayan koruma mekanizmalarının oluşturulması ve İstanbul Sözleşmesi’nin Madde’yi 4.3 doğrudan uygulanmasını, kadına yönelik şiddette koruma yükümlü kamu kurumlarda mülteci, sığınmacı veya göçmen statüsünden dolayı ayrımcılık ve sınırdışı etme tehdidi yaratmadan hizmetlerin sağlanması talepleri belirtildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu