Güncel

Kadın gazetecilere dönük baskılar protesto edildi

İstanbul: TGS’li kadın ve LGBTİ’ler kadın gazeteciler başta olmak üzere özgür basın emekçilerine dönük gözaltı ve tutuklamaları protesto ederek gazetecilere özgürlük istedi.

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Kadın ve LGBTİ Komisyonu bugün (18 Aralık) Galatasaray Lisesi önünde yaptıkları açıklama ile gazetecilere özgürlük istedi. “Özgür basın susturulamaz”, “Susma haykır, özgür basın haktır” ve “Yaşasın kadın dayanışması” sloganlarını atan basın emekçileri adına açıklamayı Sevda Karaca okudu.

Kadın gazetecilerin kurduğu JİNHA muhabirlerinden Vildan Atmaca’nın haber takibi sırasında gözaltına alındığı Kasım ayından bu yana tutuklu olduğunu hatırlatan Karaca, Vildan’ın kaldığı Van Hapishanesi’nde de birçok hak gaspına maruz kaldığını aktardı.

 

“Canların tehdit altında olduğu ‘güvenliği’ kabul etmiyoruz”

16 Aralık günü de yine JİNHA muhabiri Beritan Canözer’in Amed’de haber takibi sırasında gözaltına alındığını belirten Karaca, “Biz, kadın gazeteciler, canların tehdit altında olduğu ‘güvenliği’ kabul etmiyoruz. Kadın gazetecilerin taciz edilmeden, gözaltına alınmadan, tutuklanmadan, çıplak arama işkencesine maruz kalmadan gazetecilik yapamadığı bir ‘güvenliği’ kabul etmiyoruz” dedi. Karaca, açıklamasını “Vildan ve cezaevindeki tüm gazeteciler hemen serbest bırakılsın” diyerek sonlandırdı.

Açıklamanın ardından kadınlar Galatasaray Postanesi’nden Vildan’a kart attı ve istiklal Caddesi üzerinde bildiri dağıtımı gerçekleştirdi.

 


Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu